YKS tercih kılavuzu yayınlandı! ÖSYM 2019 YKS tercih kılavuzu sayfası

YKS tercih kılavuzu yayınlandı! ÖSYM 2019 YKS tercih kılavuzu sayfası

YKS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından açıklandı. Son dakika bilgisine göre 2019 YKS tercih kılavuzuna ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden giriş yapılabilecek. Bilindiği üzere sonuçlar geçtiğimiz gün açıklanmıştı. YKS tercih kılavuzunun açıklanmasıyla birlikte öğrenciler, hangi puan türleriyle hangi bölümleri tercih edebileceklerini öğrenmiş olacaklar. İşte ÖSYM 2019 YKS tercih kılavuzu sayfası...

Yükseköğretim Kurumları Sınavı - YKS 2019 tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Hatırlanacağı gibi öncelikle YKS sonuçları ÖSYM tarafından alınan sürpriz bir kararla planlandığı günden bir gün önce yani dün açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından gözler YKS tercihlerine çevrilmişti. YKS sözel, sayısal ve eşit ağırlık puanları ile 2019 yılında hangi bölümlere tercih yapılabileceği öğrenciler tarafından araştırılıyordu. Öte yandan TYT, AYT ve YDT puanıyla üniversitelerin hangi bölümlerine tercih yapılabileceği de merak edilenler arasında yer alıyordu. Bununla birlikte hali hazırda mevcut olan bölümlerin öğrenci alıp almayacağı ve yeni bölümlerin de öğrenilmesi için de gözler YKS tercih kılavuzundaydı. Nihayet "YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı?" sorusu cevabını buldu. ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre YKS tercih kılavuzuna ÖSYM'nin anasayfası üzerinden erişim sağlanabiliyor.


YKS TERCİHLERİ SON TARİH


2019-YKS tercih işlemleri, 23 Temmuz 2019 tarihinde başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 29 Temmuz 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.


Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.


YKS TERCİHLERİ İÇİN TIKLAYIN


Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.


Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik Numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. T.C. Kimlik Numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS