ÖSYM’den son dakika TYT açıklaması! İşte, YKS tercih kılavuzu yayın tarihi

ÖSYM’den son dakika TYT açıklaması! İşte, YKS tercih kılavuzu yayın tarihi

YKS sonrası ÖSYM’den peş peşe yapılan son dakika açıklamaları birbirini izledi. Dün, YKS tercih kılavuzunun yayın tarihi ile ilgili yapılan açıklamanın ardından bugün de Temel Yeterlilik Testi – TYT puanıyla ilgili açıklama geldi. Peki, YKS tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak? TYT puanı kaç yıl geçerli olacak? İşte merak edilen soruların cevabı…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı – YKS kılavuzu ile ilgili yapılan açıklamanın ardından ÖSYM’den şimdi de Temel Yeterlilik Testi – TYT puanıyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamalar sonrası “TYT puanı kaç yıl geçerli olacak?” ve “YKS tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak?” sorularının cevabı en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki, TYT puanı kaç yıl geçerli olacak? İşte merak edilen soruların cevabı…


ÖSYM’DEN KRİTİK TYT AÇIKLAMASI


ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruyla, 2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri adayların, 2019-TYT nihai sınav puanlarının belirlenmesi ve bütün adayların 2019-TYT nihai başarı sıralarının oluşmasında hangi yolların izlendiğine ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.


Buna göre, 2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri adayların sınavdaki başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri hesaplanacak. 2019-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların yüzdelik dilim değerleri de aynı şekilde belirlenecek.


2018 TYT'deki puanı 200 ve üzeri adayların yüzdelik dilim değerleri referans alınarak 2019-TYT'de bu değerlere karşılık gelen 200-500 aralığındaki puanlara dönüştürülecek.


Bu puan, "dönüştürülmüş puan" olarak adlandırılacak. Dönüştürülmüş puanlar, adayların 2018-TYT sınav puanlarından daha yüksek veya daha düşük olabilecek.


Hem 2018-TYT'ye girerek dönüştürülmüş puanı olan hem de 2019-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek puanı 2019-TYT "nihai sınav puanı" olacak.


2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olup 2019-TYT sınav puanı bulunmayan bir adayın dönüştürülmüş puanı ise adayın 2019-TYT nihai sınav puanı olarak belirlenecek.


Bütün adayların başarı sıraları, 2019-TYT nihai sınav puanı kullanılarak tespit edilecek. 2019-TYT nihai sınav puanı, 2019-YKS kılavuzunda belirlenen baraj puanları ve diğer kılavuz kurallarına göre değerlendirmeye alınacak.


YKS TERCİH KILAVUZU NE ZAMAN YAYINLANACAK?


ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS'nin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını vurgulayarak, "YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu bu hafta içerisinde yayınlayacağız. Değerlendirmeler tamamlandıktan sonra 18 Temmuz'da sınav sonuçlarını açıklayacağız. Sonuçların açıklanmasının ardından tercihleri alıp yerleştirme sonuçlarını ağustos ayında açıklayacağız." bilgisini paylaştı.


YKS kapsamında yaklaşık 5 milyon adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdının basıldığını, sınav evraklarının, il ve ilçelere 420 şehirler arası nakil aracıyla taşındığını anlatan Aygün, YKS'de ayrıca 6 bin 582 kent içi nakil aracının kullanıldığını kaydetti.


Üç oturum halinde düzenlenen YKS'de yaklaşık 700 bin kişinin görev aldığını hatırlatan Aygün, sınavda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.


ÖSYM Başkanı Aygün, sınav sonuçlarının adaylar ve aileleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS