ÖSYM’den son dakika YKS açıklaması: İşte tercih kılavuzunun yayın tarihi

ÖSYM’den son dakika YKS açıklaması: İşte tercih kılavuzunun yayın tarihi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzunun yayınlanacağı tarih belli oldu. YKS sonrası üniversite hayali kuran adaylar, tercihlerin ne zaman yapılacağını ve sonuçların ne zaman açıklanacağını araştırıyor. Sorgulamalar devam ederken ÖSYÖ Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’den son dakika açıklaması geldi. İşte YKS tercih kılavuzunun yayınlanacağı tarih…

YKS oturumlarının geçtiğimiz hafta sonu tamamlanmasının ardından gözler YKS tercihlerine çevrildi. YKS tercihlerinin ne zaman yapılacağı ve tercih kılavuzunun ne zaman yayınlanacağı sınavın ardından en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Araştırmalar devam ederken ÖSYÖ Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’den son dakika açıklaması geldi. İşte YKS tercih kılavuzunun yayınlanacağı tarih…


ÖSYM BAŞKANI’NDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI GELDİ


YKS'nin tüm oturumlarının tamamlanmasının ardından gözler, sonuçların açıklanacağı tarih ile tercih kılavuzunun yayımlanacağı tarihe çevrildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, hafta sonu düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin tercih kılavuzunun yayımlanma tarihi hakkında konuştu. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar...


ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, hafta sonu düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin tercih kılavuzunun bu hafta içerisinde yayımlanacağını bildirdi.


“ZORLUK VE KOLAYLIKLAR TÜM ADAYLAR İÇİN GEÇERLİ”


Adayların, YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) Türkçe, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) ise matematikte zorlandığına ilişkin yorumların anımsatılması üzerine Aygün, "Sınav sorularının zorluğu veya kolaylığı sınava giren adayların görüşlerinin bir yansımasıdır. Bunun bir sıralama sınavı olduğu ve zorluk ya da kolaylık durumunun tüm adaylar için geçerli olduğu unutulmamalıdır." değerlendirmesini yaptı.


Aygün, bu yıl YKS'de bazı ilklerin yaşandığına işaret ederek, "Özel sağlık durumu olan biri gazi olmak üzere üç adayın, gerekli tedbirler alınarak hastanelerinde sınav yapılmıştır. ÖSYM tarihinde ilk defa siyam ikizi sınava girmiştir. Siyam ikizleri ayrı kitapçık, ayrı cevap kağıdı ve işaretleyici desteği verilerek sınava alınmıştır." ifadelerini kullandı.


TERCİH KILAVUZU NE ZAMAN YAYINLANACAK?


ÖSYM Başkanı Aygün, YKS'nin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını vurgulayarak, "YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu bu hafta içerisinde yayınlayacağız. Değerlendirmeler tamamlandıktan sonra 18 Temmuz'da sınav sonuçlarını açıklayacağız. Sonuçların açıklanmasının ardından tercihleri alıp yerleştirme sonuçlarını ağustos ayında açıklayacağız." bilgisini paylaştı.


YKS kapsamında yaklaşık 5 milyon adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdının basıldığını, sınav evraklarının, il ve ilçelere 420 şehirler arası nakil aracıyla taşındığını anlatan Aygün, YKS'de ayrıca 6 bin 582 kent içi nakil aracının kullanıldığını kaydetti.


Üç oturum halinde düzenlenen YKS'de yaklaşık 700 bin kişinin görev aldığını hatırlatan Aygün, sınavda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.


ÖSYM Başkanı Aygün, sınav sonuçlarının adaylar ve aileleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS