Ovacık'ın komünist Belediye Başkanı yeniden aday olmayacak

Ovacık'ın komünist Belediye Başkanı yeniden aday olmayacak

Tunceli’nin Ovacık İlçesi Belediye Başkanı Türkiye Komünist Parti’li (TKP) Fatih Mehmet Maçoğlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşiye katıldı ve 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde aday olmak istemediğini açıkladı.

Anadolu Üniversitesi Düşünce ve Hukuk Kulübü öğrencileri tarafında düzenlenen "Yerel Yönetimler" konulu söyleşiye konuşmacı olarak Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu katıldı. Yunus Emre Kampüsü’ndeki Sinema Anadolu Salonu’nu dolunca çok sayıda öğrenci yerlerde ve sahnede oturdu. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilçelerinde organik üretim yaptıklarını, bunu önümüzdeki yıllarda da sürdüreceklerini söyledi. Maçoğlu şöyle konuştu:

"Sosyalist siyaseti savunan, ya da kafasındakini, düşündüğünü kuramsal açıdan sokakta yansıtmaya çalışan bir belediye başkanı ya da halk meclisinin altında çalışan bir belediyenin memuru olmak gerçekten de çok büyük mutluluk verici. Bugün onlarca yıldır komünizme ya da sosyalizme öcü olarak bakanlar, ya da öyle inandırılanlar açık, kapalı, düşüncesi sağ ya da herhangi bir yerde kendisini ifade edenler Ovacık ile ilgili bir konuşma olduğunda ya da bir görüşme olduğunda yüzü gülmeye başlıyor. Demek ki sol sosyalist siyaset cephesi güçleniyor. Biz politik bir halk örgütlüğü için uğraşıyoruz. Bunu yaparken programımız dahilinde bu halkın kendisini üretimden yönetime koyduğu bir yerel yönetim, devrimci yerel yönetim programını örgütlüyoruz. Söz, yetki, karar halka programını örgütlemeye çalışıyoruz. Sıkıntılarla beraber geldiğimiz aşama iyi."

"Bir dahaki dönem beni koymayın diyeceğim"

Konuşmasının ardından öğrenciler Başkan Maçoğlu’na çeşitli sorular yöneltti. Bir öğrencinin '2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde tekrar aday olacak mısınız?' sorusuna "Ben özgürlüğüme çok düşkün biriyim. Özgürlüğüm baskılandı, mahalle baskısı çok fazla. Onun için bir sonraki dönem yoldaşlar ne diyor bilmiyorum ama onlardan rica edeceğim ne olur beni koymayın diyeceğim" dedi.

Yılmaz Büyükerşen'e ziyaret

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti. Türkiye’de tek TKP’li belediye başkanı olan, Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu’nu konuk eden Başkan Büyükerşen, ilçedeki belediyecilik çalışmaları hakkında bilgi aldı. Örnek kabul edilen çalışmaları için Maçoğlu’nu kutlayan Büyükerşen başarılar diledi.

Görüşmeye Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’in şehircilik alanında rakipsiz olduğunu belirten Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, “Sizi Ovacık’ta görmekten mutluluk duyarız” dedi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS