Özel okul teşvik desteği başvuru sonuçları açıklanıyor

Özel okul teşvik desteği başvuru sonuçları açıklanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından özel okullarda eğitim görmek isteyen öğrencilere verilen özel okul teşvik eğitim desteği başvuru sonuçları bugün açıklanıyor.

MEB bugün binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren özel okul teşvik eğitim desteği başvuru sonuçlarını açıklayacak. Birçok aileyi ve öğrenciyi yakından ilgilendiren özel okul teşvik eğitim desteği başvurusuna yoğun bir talep söz konusu. 230 bin kişiye verilmesi planlanan özel okul teşvik eğitim desteğine 600 binden fazla kişi başvurdu. MEB bugün sonuçları http://ookgm.meb.gov.tr/ adresinden açıklayacak.


Açıklandıktan sonra ne yapılacak?


Eğitim öğretim desteğinden yararlanmaya hak kazanan öğrencilerin tercih işlemleri 4-10 Eylül 2015'de alınacak. Yerleştirme sonuçları, 11 Eylül 2015'de ilan edilecek. Yerleştirme sonucuna göre, öğrencilerin 14-21 Eylül 2015'de nakil ve kesin kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.


Eğitim ve öğretim desteği kapsamındaki özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okulları güncel bina kontenjanlarının yüzde 50'sine kadar, okul öncesi kurumlarda ise güncel bina kontenjanlarının yüzde 40'ına kadar eğitim ve öğretim destekli öğrenci nakli alabilecek.


Özel okullara teşvik yardımı projesi kapsamında  başvurular rekor düzeye ulaştı. Bu yıl en büyük ilgi ise lise öğrencileri tarafından geldi. Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler 3 Eylül’de ilan edilecek. Öğrencilerin tercih işlemleri ise 4-10 Eylül'de alınacak.


Milli Eğitim Bakanlığı 230 bin öğrenciye verilecek teşvik primi için 600 binden fazla kişinin müracaat ettiğini açıkladı. Eğitim ve öğretim desteği kapsamındaki özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okulları güncel bina kontenjanlarının yüzde 50'sine kadar, okul öncesi kurumlarda ise güncel bina kontenjanlarının yüzde 40'ına kadar eğitim ve öğretim destekli öğrenci nakli alabilecek.


Ödenecek tutar ne kadar olacak? 


Okul öncesinde 20 bin, ilkokulda 50 bin, ortaokulda 50 bin, ortaöğretim/temel lisede 110 bin olmak üzere 230 bin öğrenciye verilecek. Kaydolunan özel okula okul öncesi için 2 bin 680 TL, ilkokul için 3 bin 220 TL, ortaokul için 3 bin 750 TL, ortaöğretim için 3 bin 750 TL, temel lise için ise 3 bin 220 TL ödenecek

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS