''Özgecan Aslan davasının kararı dünyaya emsal olsun''

''Özgecan Aslan davasının kararı dünyaya emsal olsun''

Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesinin avukatı Sevim Küçük, savcılığın, tutuklu 3 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemesini olumlu karşıladıklarını belirterek, mahkemenin, kadına yönelik şiddet eylemlerinin önüne geçilebilmesini sağlayacak emsal bir karar vermesini beklediklerini söyledi.

Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında, savcılığın esasa ilişkin mütalaasında, tutuklu sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe için de ceza indirimi uygulanmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediğini hatırlattı.


Savcılığın, esasa ilişkin mütalaasının büyük bir kısmına katıldıklarını ifade eden Küçük, "Savcılığın, 3 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemesini olumlu bulduk" dedi.Küçük, savcının, sanıklar için istenilen cezada indirim uygulanmaması talebinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Kadın cinayetleri başta olmak üzere, kadınlara yönelik çeşitli suçlarda, daha önce sıkça indirim maddelerinin uygulanması kamu vicdanında ciddi yaralar açmıştı. Biz, bu davada sanıkların cezalarında kesinlikle indirim uygulanmamasını istiyoruz. Mahkeme bu yönde karar verebilir, hukukta bu var. Biz de mahkemenin bu yönde karar vereceğine inanıyoruz" diye konuştu.


Mütalaada, tutuklu sanık Ahmet Suphi Altındöken için bahsedilen suçlarda "nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs" kısmına itiraz ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:"Biz, Suphi Altındöken'in, 'nitelikli cinsel saldırı' suçlamasıyla yargılanmasını istiyoruz. Fatih Gökçe'nin nitelikli cinsel saldırıdan yargılanıp, Altındöken'in teşebbüs kısmıyla kalmasını kabul etmiyoruz, bu saldırının girişimde kaldığı yönündeki görüşüne de katılmıyoruz. Bu yönde çok kuvvetli deliller var. Bunların başında sanıkların birbirleri hakkındaki ifadeleri geliyor. Suphi'nin, diğer sanık Fatih Gökçe'yi olaydan 15 dakika sonra araması, ıssız ve karanlık bir bölgeye aracı çekmesi bile, nitelikli cinsel saldırıdan yargılanması için çok güçlü deliller. Vücudunun özellikle genital bölgelerinin yanmış vaziyette olması nedeniyle delillerin kaybolabileceğini aktardık. Mahkemeye itirazımızı yaptık, Altındöken'in de bu doğrultuda ek savunması alındı.Mahkemenin, itirazımızı değerlendireceğine ve kararını bu yönde vereceğine inanıyoruz."


Özgecan Aslan Davası'nda savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi


Ünlülerden Özgecan Aslan tepkisi


Özgecan Aslan'ı arkadaşları anlattı


"Dava simgesel önem taşıyor"


Avukat Küçük, sanıkların, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yerine, 3 Aralık'ta yapılacak üçüncü celsede mahkeme salonunda bulunacağı yönünde karar alındığını vurgulayarak, bu kararı desteklediklerini, adil yargılanma ve sanıkların çapraz sorgusu açısından bunun gerektiğini söyledi. Üçüncü celsede karar çıkacağına inandıklarını anlatan Küçük, sözlerinişöyle sürdürdü: "Özgecan Aslan davasının uzamadan, hak edilen cezaların verilip tamamlanması çok önemli. Sadece Türkiye değil, tüm dünya kadınlara yönelik uygulanan şiddet eylemlerinden dolayı büyük acılar çekti. Bundan dolayı, bu dava simgesel önem taşıyor. Biz, mahkemenin de bunu göz önünde bulundurup, dünya genelinde emsal teşkil edecek bir karar vermesini bekliyoruz. Davadan sonra karar temyiz için Yargıtay'a gidecek. Bu süreçten sonra, kadına yönelik şiddet eylemlerinin görüldüğü davalarda Yargıtay'ın kararı emsal olarak değerlendirilecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS