Özgecan Aslan'ın katilleri cezaevinde vuruldu

Özgecan Aslan'ın katilleri cezaevinde vuruldu
Özgecan Aslan, Mersin'de 20 yaşındayken bindiği minibüsçü ve arkadaşları tarafından katledildi.

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürdükleri gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altındöken kaldıkları cezaevinde vuruldu. Ahmet Suphi Altındöken kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Altındöken'in cenazesi iller ilçeler arasında dolaştı. Gece saatlerinde ailesine teslim edilen cenaze Mersin'in Tarsus ilçesine götürüldü ancak gömülmesine izin çıkmayınca tekrar Adana'ya gönderildi.

Geçen yıl 3 Aralık'ta Tarsus 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmada Özgecan Aslan'ın katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altıdöken ile arkadaşı 20 yaşındaki Fatih Gökçe, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.


Türkiye'de ölümüyle infial yaratan Özgecan Aslan'ın katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altındöken, Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'nde saldırıya uğradı.Silah sesleri duyulurken ağır yaralanan baba ile oğlu ayrı ayrı ambulanslarla Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.


İlk bilgilere göre Necmettin Altındöken'de 2, oğlunda ise 1 kurşun yarası tesbit edildi. 


Ahmet Suphi Altındöken kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 


Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'nde uğradığı saldırıyla ilgili Adalet Bakanlığı'nın 2 müfettiş görevlendirdiği öğrenildi.


Silah tuvalette bulunmuş


Özgecan'ın katilinin cezaevinde vurularak öldürülmesi konusunda Cumhuriyet Savcılığı ile cinayet masası dedektiflerinin inceleme ve sorgulamaları geç saatlere kadar devam etti. Ancak olayın oluş şekliyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Cezaevinden sızan bilgilerde cinayet zanlısı olarak 50 yıla hükümlü İç Anadolu'da çeşitli illerde birçok suça karışan ve 'Suç makinesi' olarak tanınan Gültekin Alan'ın sorgulandığı anlaşıldı.


Silahın cezaevine nasıl sokulmuş olduğu da henüz netleşmedi. İddiaya göre, adı yetkililerce henüz açıklanmayan zanlının tabancayı tuvalette bulduğunu söylediği belirtildi. Sorgulama ekibinin bazı mahkumların suçu üstlenmesi olasılığını da dikkate alarak, sorgulama yaptığı bildiriliyor. Adalet Bakanlığı'ndan gönderilen iki müfettiş ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden gelen yetkililer de akşam saatlerinde Adana'ya ulaşıp, doğruca Kürkçüler Cezaevi'ne geçti.   


Özgecan'ın babası: ''Her şey Allah'ın takdiri''


Sözcü'nün haberine göre; Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan, olayı gazetecilerin ısrarlı aramaları sonucu öğrendiğini, bu konuda konuşmak istemediğini belirterek; “Her şey Allah’ın takdir ettiği şekilde gidiyor. Günümüzde artık kanunlar ışığında hareket etmek durumundayız” dedi. Annesi Songül Aslan ise, "Hiçbir şey benim kızımı geri getiremez" dedi.Özgecan’ın katili Tarsus’ta gömülmedi


Özgecan'ın kaili Ahmet Suphi Altındöken'in cenazesi iller ilçeler arasında dolaştı. Gece saatlerinde ailesine teslim edilen cenaze Mersin'in Tarsus ilçesine götürüldü, ancak gömülmesine izin çıkmayınca tekrar Adana'ya gönderildi.


Altındöken'in yakınları toprağa verilmek üzere cenazeyi gece 03:30 sıralarında Tarsus Şehir Mezarlığı'na götürdü.


Ancak mezarlık görevlileri altındöken'in yakınlarına Tarsus Belediyesi'nin aldığı karar gereğince gece gömülemeyeceğini, morglarında da yer olmadığını söyledi.


Cenazenin gömülmesi için ilçe yetkililerinden yardım isteyen Altındöken'in yakınları cenazenin Tarsus'ta gömülemeyeceği yanıtını aldı.


Bunun üzerine cenaze tekrar Adana'ya gönderildi. Ahmet Suphi Altındöken'in Adana'da kimsesizler mezarlığında toprağa verileceği öğrenildi.


Altındöken'in amcası Behzat Altındöken daha önce yaptığı açıklamada cenazeye sahip çıkmayacaklarını söylemişti. Amca, "Zaten 1 yıldır bu acıyı çekiyoruz. Onları zaten akraba olarak kabul etmiyoruz. Ben cenazesini sahiplenmem. Annesi sahiplenip defnederse bir şey diyemem" demişti.


Suphi Altındöken'in annesi konuştu. Cenazelerini defnedecek yer, götürecek araç bulamayan Naciye Tan, morg önünde "Oğlum öldü artık ne istiyorsunuz niye gömdürmüyorsunuz? Oğlumu çöpe mi atayım" diyerek feryat etti.


Muhtar mezarlığı kilitledi


Bunun üzerine Ahmet Suphi Altındöken'in ailesi, son çare olarak Adana Devlet Hastanesi'nde bekletilen cenazenin, anneannesinin köyünde toprağa verilmesi istendi. Ancak Kocaköy Mahallesi’ne haber gelmesi üzerine Mahalle Muhtarı Rıfat Öcalan, mezarlığı kilitleyerek cenazenin mahallesinde gömülmesine izin vermeyeceğini söyledi.


'Kadavra yapılsın'


Öcalan, “İnsanlık suçu, canlı canlı insanın bileğini kesmek... Mezarlığa koymama gibi bir yetkiye sahibim. Bu köy benim. Bu köyde ben yaşıyorum. Ben Suphi’yi basında takip ettim, tanımıyorum. Annesi bu köyden değil. Bu köyle yakından uzaktan ilgileri yok. Ninesi bu köylü. Kadavra yapsın. Devletin kadavraya ihtiyacı var. Ben kabul etsem, yine bu köyden çıkarırız” dedi.


Ailesi savcıdan yardım istedi


Bunun üzerine aile savcılık ile görüşerek yardım istedi. Savcılık ise cenazenin defnedilmesi için Kocaköy Muhtarlığı ile görüştü. Cenazenin bir kamyonetle Tarsus ilçesine bağlı Kocaköy'e götürülerek defnedilmesi bekleniyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS