Özgür Gündem gazetesi kapatıldı

Özgür Gündem gazetesi kapatıldı

Özgür Gündem gazetesi, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatıldı. Kapatılma kararından sonra gazeteye operasyon düzenleyen polis, 4 kişiyi gözaltına aldı.

Mahkeme kararı ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinde polis ekipleri arama yaptı.


İstanbul 8'inci Sulh Ceza Hakimliği kararıyla geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Beyoğlu Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Maç Sokakta bulunan binasına polis ekipleri geldi.


Çevrede güvenlik önlemi alan ekipler daha sonra gazete binasına girdi. Ekipler burada aramalarda ve incelemelerde bulundu.


4 kişi gözaltına alındı


Hakkında gözaltı kararı bulunan gazetenin yöneticileri olan 4 şüpheli gazete binasında gözaltına alındı.


Gazete binasında yapılan aramada çok sayıda dijital ve yazılı evraka el konulduğu öğrenildi. Gözaltına alınan  şüpheliler Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Diğer şüphelileri arama çalışmaları devam ediyor.


Öte yandan aramalar sırasında polise mukavemet gösteren 20 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi.


Protesto ettiler


Polisin araması sırasında, bir grup toplandı. "Özgür basın susturulamaz" pankartı açan grup, slogan attı.


Grup HDP ve HDK adına ortak bir basın açıklaması yaptı. Polis toplanan gruba dağılın uyarısı yaptı. Grup uyarının üzerine olaysız şekilde dağıldı. HDP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın da daha sonra gazete binasının önüne geldiği görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS