Özgür Gündem soruşturması tamamlandı

Özgür Gündem soruşturması tamamlandı

Özgür Gündem soruşturması tamamlandı

Özgür Gündem Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturma tamamlandı. İddianamede 9 yönetici ve yazar hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak"," Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tombili'nin heykeli bulundu

Abbas: Arafat'ın katillerini yakında açıklayacağız

Cephede bilezikli peşmergeler

Barcelona Atatürk'ü andı

Apple'dan artırılmış gerçeklik özelliğine sahip harita

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu savcılarından Umut Tepe tarafından hazırlanan 32 sayfalık iddianamede, Özgür Gündem gazetesi yöneticileri ve bazı çalışanlarından Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Ayşe Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut şüpheli sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, söz konusu gazetenin yayın politikasının Cumhuriyetin niteliklerin; siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik düzenini değiştirmek, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyetinin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek olduğu belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terör örgütü PKK ve KCK'nın yöneticilerinin görüşlerine yerildiği ve gazetede bu şekilde terör örgütünün propagandasının yapıldığı iddia edilen iddianamede PKK'nın üst düzey yöneticilerinden "Hüseyin Ali" lakaplı Mustafa Karasu'nun köşe yazarlığı yaptığı vurgulandı.

İddianamede, PKK'nın kurucularından Muzaffer Ayata'nın da gazetenin yazar kadrosunda yer aldığı öne sürülerek, "KCK'nın yürütme konseyi eşbaşkanlarından 'Buse Hozat' kod adlı Hülya Oran'ın Özgür Gündem gazetesind ebeyanlarına yer verildiği ve bu gazetede köşe yazarlığı yaptığı, ayrıca PKK'nın kurucularından Abdullah Öcalan'ın 2012 ile 2014 yılları arasında gazetede 'Ali Fırat' kod ismiyle yazılarının yayınlandığı, örgüt mensubu 'Dilzar Dilok' kod isimi ile Aysun Çamdalı'nın köşe yazılarının yayınlandığı, PKK'nın yöneticilerinden Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Cemil Bayık, Bahoz Erdal kod isimli Fehman Hüseyin, Rıza Altun'un beyanlarına yer verildiği anlaşılmıştır." denildi.

İddianamede, Özgür Gündem gazetesinde yapılan aramalarda PKK ve KCK terör örgütüne ait bazı evrakların yanı sıra örgütün propagandasını yapan gazete nüshaları ile fotoğrafların ele geçirildiği bilgisine yer verildi.

"Kadın ve çocuklar istismar edildi"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özgür Gündem gazetesi "BINEVŞ" ekinde ait tespitlere yer verileniddianamede, şunlar kaydedildi:

"Gazetenin 'BINEVŞ' ekinde PKK/KCK terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'a ait fotoğrafların paylaşıldığı, gerilla denilen bayan şahıslarınkamuflajlı fotoğraflarının paylaşılarak kadın ve anne dergisi gibi gösterildiği,Anne ve çocukları ön plana atarak KCK'lı yöneticilerin yorumlarına yer verildiğive bu sayede örgütün aleni bir şekilde propagandasının yapılığı görülmüştür."

"PKK'nın kanlı eylemleri meşru gösterildi"

İddianamede, Özgür Gündem gazetesinin terör örgütü PKK ile KCK'nın sözcülüğünü yaptığı, örgütün üst düzey yöneticilerinin görüşlerinin gazetenin manşetinden verildiği belirtildi. Gazetede sürekli Türkiye aleyhinde kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı vurgulanan iddianamede, "Terörist başı lehine başlatılan kampanyaların kitlelere duyurulmasının sağlandığı, örgüt elemanlarının ölüm haberlerini 'infaz' olarak verildiği, şehit olan güvenlik güçlerimize hakaret edildiği Türkiye aleyhinde kamuoyu oluşturulacak her türlü asılsız haberi yayınladığı, terör örgütü tarafından yapılan kanlı eylemlerin meşru gösterildiği, Kürt kökenli vatandaşlarımızın üzerinde sözde imha/inkar politikaları ile işkence uygulandığı şeklinde haberlerin lanse edildiği tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gazetenin terör örgütünün güdümünde yayın yaptığı vurgulanan iddianamede, 4'ü tutuklu 9 şüpheli hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olma","Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Hazırlanan iddianame İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkemenin 15 gün içerisinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde bir kararvermesi bekleniyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber