Özgür Gündemle dayanışma eylemi nedeniyle savcı 7,5 yıl hapis istedi

Özgür Gündemle dayanışma eylemi nedeniyle savcı 7,5 yıl hapis istedi

Özgür Gündemle dayanışma eylemi nedeniyle savcı 7,5 yıl hapis istedi

Özgür Gündem Gazetesi ile basın ve ifade özgürlüğü çerçevesinde dayanışmak için bir günlük sembolik nöbetçi yayın yönetmenliği yapmaları nedeniyle yargılanan gazeteci ve aktivistlerden Beyza Üstün ve Ekrem Murat Çelikkan'la ilgili savcı mütalaasını verdi. Savcı Prof. Dr. Üstün ve Çelikkan'ın 7,5'ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin bir günlük nöbetçi yayın yönetmenliğini yaptıkları gerekçesiyle Prof. Dr. Beyza Üstün ve gazeteci Ekrem Murat Çelikkan'ın ayrı ayrı yargılandıkları davada savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanıkların "Terör Örgütü Propagandası yapmak" suçundan 1,5'er yıldan 7,5'er yıla kadar hapisleri talep edildi.

Şanar Yurdatapan'a 'dayanışma' nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası

Prof. Dr. Beyza Üstün ve gazeteci Ekrem Murat Çelikkan'ın ayrı ayrı yargılandıkları dava, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya katılmayan sanıkları avukatları temsil etti. Her iki davada sanık olan kapatılan gazetenin Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkındaki dosya ise ayrılarak İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Şebnem Korur Fincancı ve Erol Önderoğlu'na tahliye

Ayrı ayrı mütalaa verdi

Mahkeme Savcısı Ömer Karakaya, her iki dava için mütalaasını açıkladı. Prof. Dr. Beyza Üstün hakkında verilen mütalaada, 21 Mayıs 2016 tarihli Özgür Gündem'de yayımlanan yazılara yer verilerek tüm haber ve içeriklerin terör örgütü PKK'nın eylemlerini meşrulaştırma, övme amacına yönelik PKK'nın propagandası mahiyetinde olduğu ifade edildi. Prof. Üstün'ün o tarihte nöbetçi yayın yönetmeni olduğu belirtilerek Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 7/2. maddesi uyarınca 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi istendi.

RSF Özgür Gündem nöbetçi editörleri için imza kampanyası başlattı

Son savunmalarını yapacaklar

25 Mayıs 2016 tarihinde Özgür Gündem'in nöbetçi genel yayın yönetmenliğini üstlenen Murat Çelikkan hakkında verilen mütalaada da, gazetenin o tarihteki içerik ve görsellerinde PKK terör örgütü eylemlerinin propagandasının yapıldığı ileri sürülerek, Çelikkan'ın TMK'nın 7/2. maddesi uyarınca 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi istendi. Ancak mütalaada, her iki sanık hakkında "Suç işlemeye alenen tahrik etmek, suçu ve suçluyu övmek" suçlarından ceza verilmesine yer olmadığı belirtildi. Her iki dava, sanıkların mütalaaya karşı son savunmalarını yapmaları için 16 Mayıs tarihine bırakıldı.