Özür grubu başvuruları 2 Ocak'ta alınmaya başlanacak

Özür grubu başvuruları 2 Ocak'ta alınmaya başlanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin il içi ve iller arası sağlık ve eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliği başvurularını 2-8 Ocak'ta alacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, öğretmenlerin il içi ve iller arasında sağlık ve eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değişiklikleri "Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme
Yönetmeliği" hükümleri çerçevesinde yapılacak.

Alanlar itibarıyla atama yapılacak norm kadro açığı bulunan bütün okullar, Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilerek öğretmenlerin tercihlerine açılacak ve yer değiştirmeler bilgisayar ortamında hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacak.

Öğretmenlerin hizmet puanının hesabında başvuruların son günü, hizmet
süresinin hesabında ise 31 Ocak 2014 tarihi esas alınacak.

Başvuru yapacak öğretmenlerde, sağlık durumu özrüne bağlı yer değiştirmeler hariç, devlet memurluğu ve öğretmenliğin her ikisinde de
adaylıklarının kaldırılmış veya 31 Ocak itibarıyla kaldırılabilecek durumda
olması şartı birlikte aranacak. Öğretmenlikten ayrıldıktan sonra açıktan ya da kurumlar arası yeniden atama kapsamında atananlardan, sağlık durumu özrüne bağlı yer değiştirmeler hariç, 31 Ocak itibarıyla bulunduğu ilde en az 1 yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar, özür durumuna bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilecek.

Sağlık durumu özrü ya da genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı olarak yer değiştirme başvurusu uygun bulunan öğretmen eşlerden, talebi hâlinde diğer eşin de yer değişikliği başvurusu birlikte
değerlendirilecek.

Başvurular, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki MEBBİS özür durumuna bağlı yer değiştirme başvuru formu
doldurularak belgeler okul müdürlüğüne teslim edilmek suretiyle yapılacak.

Onaylı başvuru formu çıktısının bir örneği öğretmene elden teslim edilecek.

Öğretmenler, başvuru formunun gerçeğe uygun şekilde doldurulmasından sorumlu olacak.

Başvurular onaylanmadan önce okul yöneticiliklerinden belgeye dayalı
bilgi düzeltme talebinde bulunulabilinecek. Başvuru süresi içinde bilgi düzeltme talebinde bulunanlardan onay aşamasındaki başvuruları reddedilerek onaylanmış başvurular ise iptal edilerek öğretmenlerin yeniden başvuru yapmaları sağlanacak.

Bilgilerinde değişiklik olanlar dışında yeniden başvurularda tercih düzeltilmesi yapılmayacak.

Öğretmenler, başvuru süresi içinde, görevli olduğu okul ya da kadrosunun bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme başvurusundan vazgeçebilecek. Bu durumda öğretmenlerin başvuruları elektronik ortamda da iptal edilecek.

Öğretmenlerin şahsen başvuru yapması esas olacak. Ancak görevli olduğu
il veya ilçe dışında bulunanlar, ibraz edilecek belgeleri, e-posta, telefon, faks gibi uygun iletişim araçlarıyla kadrolarının bulunduğu okul müdürlüğüne süresi içinde ulaştırarak başvurularının onaylanmasını isteyebilecek; yöneticiler de bu başvuruları süresi içinde onaylayacak.

Başvurusu onaylanan öğretmenlere ait Başvuru Formu'nun çıktısı göreve
başladıklarında öğretmenlere imzalattırılacak. Müstakil müdürlüğü bulunmayan okullarda görevli öğretmenler ile kadroları il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bulunan öğretmenler, başvurularını kadrolarının bulunduğu il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapacaklar.

Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden, yurt dışı görev süresi veya izinlerinin 7 Şubat'a kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme
başvurusunda bulunabilecek. Bu kapsamda yer değişikliği gerçekleştirilenlerden en geç 10 Şubat itibarıyla görevine başlamayanların atamaları iptal edilecek.

Öğretmenlerden eşi kamu görevlisi olup Askerlik görevini yapmakta olanlar, eşinin görev yaptığı kurumun bulunduğu yere yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

Başvurular iki aşamada alınacak

Başvurular, birinci aşamasında, özür başvurularının geçerlilik kazanabilmesi için başvurunun, sırasıyla okul, ilçe ve il millî eğitim
müdürlüklerince onaylanması gerekiyor.

İkinci aşamada ise eğitim kurumu tercihleri alınacak ve okul müdürlüklerince onaylanacak. Elektronik Başvuru Formu dışında bir belgeyle veya posta yoluyla, gerçeğe aykırı bilgi ve belgeyle ya da istenilen bilgileri uygun biçimde işaretlenmeden ve Elektronik Başvuru Formu çıktısı imzalanmadan ve onaylanmadan yapılanlarla gerekli şartları taşımayan başvurular geçersiz sayılacak; geçersiz başvurulara dayalı yer değiştirmeler iptal edilecek.

Yer değiştirme sürecinde yapılan işlemlerle ilgili gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğretmenlerle gerekli kontrolleri yapmadan bu başvuruları onaylayan sorumlular hakkında yasal işlem yapılacak.

Yer değiştirme sürecinde ihtiyaç duyulan açıklamalar Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden ayrıca duyurulacak.

Atamalar 20-21 Ocak'ta

Başvuruların kabul edilmesi ve onay süreci 2-8 Ocak'ta, öğretmenlerin
eğitim kurumu tercihleri ise 13-17 Ocak'ta alınacak. Atamalar ise 20-21 Ocak'ta yapılacak.

Tebligat ve ilişik kesme işlemleri ise 27 Ocak-7 Şubat'ta gerçekleştirilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS