Pastaneci cinayetinin nedeni, 'Dükkanda sigara içiriyor' şikayeti çıktı

Pastaneci cinayetinin nedeni, 'Dükkanda sigara içiriyor' şikayeti çıktı

Pastaneci cinayetinin nedeni, 'Dükkanda sigara içiriyor' şikayeti çıktı

Konya'da tartıştığı komşu pastanenin sahibi 52 yaşındaki Bekir Öztürk'ü öldürüp, oğulları Mesut ve Enes'i ise ağır yaralayarak kaçan pastaneci Yakup Akdoğan, 4 günlük firariliğin ardından silahıyla birlikte teslim oldu. Cinayetin, Akdoğan'ın pastanesinde müşterilerin sigara içmesini izin vermesini komşu pastanecinin şikayet etmesi nedeniyle aralarında çıkan tartışma sonucu işlendiği ortaya çıktı. Akdoğan, kendisini ceza ve sıkı denetime maruz bırakan şikayetçinin komşusu olduğunu da kaymakamlıktan öğrendiğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güneysınır ilçesindeki bir iş merkezinde 12 Kasım pazartesi günü pastaneci Bekir Öztürk ile komşu pastanenin sahibi Yakup Akdoğan arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyüyüp, kavgaya dönüşmesi üzerine Akdoğan, Bekir Öztürk ile oğulları 27 yaşındaki Mesut ve 25 yaşındaki Enes Öztürk'e tabancayla ateş etti. Bekir Öztürk olay yerinde hayatını kaybetti. Oğulları Mesut ve Enes Öztürk ise ağır yaralandı. 2 kardeş çevredekilerin çağırdığı sağlık görevlilerince hastaneye kaldırılıp tedaviye alındı. Cinayet zanlısı Yakup Akdoğan ise kaçtı.

Yakınlarına teslim olacağını söylemiş

Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Akdoğan'ı yakalamak için bulunması muhtemel adreslere operasyon düzenledi. Baskınlarda Akdoğan'ın izine rastlanmadı. Polis ekipleri, Akdoğan'ın yakınları ile irtibata geçti. Akdoğan'ın, yakınlarına polise giderek, teslim olacağını söylediği öğrenildi. Akdoğan, dün saat 21.00 sıralarında saklandığı Hatunsaray Mahallesi'ndeki evden çıkıp, suç aleti tabancayla birlikte polise teslim oldu.

'Beni, oğlunun şikayet ettiğini öğrendim'

Cinayet zanlısı Akoğan ifadesinde, olayın sonrasında yemek yemediğini belirterek, "Ben pastanecilik yapıyorum. Bekir Öztürk iş yerinin karşısına 2 ay önce pastane açtı. Elimden geldiğince de yardımcı oldum. Pastane açıldıktan sonra bir gün hem onun iş yerine hem de benim iş yerime polisler sigara denetimi için geldi. Polis, tutanak tutup, gitti. Bu olaydan sonra iş yerime her akşam polisler gelmeye başladı. Ben de beni kimin şikayet ettiğini öğrenmek için emniyete gittim. Emniyetteki görevliler bu bilgiyi veremeyeceğini, kaymakamlıktan izin alınması gerektiğini söyledi. Ben de bunun üzerine dilekçe yazdım. Dilekçenin ardından bana verilen kayıtlarda, beni karşı komşum Bekir Öztürk'ün oğlu Enes'in şikayet ettiğini öğrendim" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Kendimi korumak için ateş ettim'

Aynı gün iş yerinin önünde Enes Öztürk'ü gördüğünü ve konuşmak istediğini anlatan Akdoğan, "Ona, 'Burada komşuyuz, beni şikayet etmeniz size yakışıyor mu?' dedim. Enes, bunun üzerine bana küfürlü kelimeler söyledi. Ben de 'İnanmıyorsan kayıtları getireyim' dedim ve içeri girdim. Bu sırada Enes, küfür ede ede iş yerine gitti. Bir süre sonra ağabeyi, babası ve yanında birkaç kişi ile birlikte iş yerimin önüne geldi. Dükkanda annem vardı. Ona da bir şey yapacaklarından korktum. İçeri girip, tabancamı aldım ve kendimi korumak için ateş ettim" diye konuştu.

4 gün yemek yememiş

Olay sonrası merkez Meram ilçesindeki evde saklandığını anlatan Yakup Akdoğan, "Saklandığım evde o günden beri yemek yiyemedim. Pişmanım" dedi. Akdoğan'ın, sorgusunun ardından üzerinden yük kalktığını söyleyip, yemek yediği öğrenildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan Yakup Akdoğan, adliyeye sevk edildi.