Pazar yeri çatısına santral kurdular

Pazar yeri çatısına santral kurdular

Isparta'nın'nın Senirkent ilçesine bağlı Büyükkabaca Beldesi'nde kapalı pazar yeri çatısına güneş enerji santrali kuruldu.

Senirkent ilçesine bağlı Büyükkabaca Belediyesi kapalı pazar yeri çatısına 250 kilovat gücünde güneş enerji santrali kuruldu. Belediye Başkanı Ali İhsan Temurçin, güneş enerji santrali projesini uygulayan tek belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Belediyenin yılda 60 bin dolar gelir elde edeceğini belirten Temurçin, şöyle dedi:

"Yenilenebilir enerji son yılların trend yatırım faaliyetlerinden biri. Ülkemiz de güneş enerji verimliliğinin en yüksek olduğu ülkelerden biri. 'Altın hilal' dediğimiz Konya-Karapınar, Burdur, Afyonkarahisar, Antalya hilali içerisindeki en yüksek güneş verimliliği olan bölgede yaşıyoruz. Büyükkabaca da bundan faydalansın istedik. Belediyelerin en büyük gider kalemlerinden birisi personel, diğeri enerji gideri. Enerji maliyetimizi azaltmak için, buradan artırdığımız kaynakları yeni yatırımlara dönüştürmek için bu projeye 2 yıldır çalışıyorduk. Allah nasip etti. Isparta'da mahalli idareler dalında yenilenebilir enerji projesini hayata geçiren ilk belediye biziz. 250 kilovat gücünde, 880 panelden oluşan çatı projesi olarak gündeme giren ve yaklaşık 1.2 milyon TL'ye mal olan projemizi hayata geçirdik. Yıllık 50-60 bin dolar karımız olacak."


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS