PKK'lılar güvenlik güçlerini 24 saat kamerayla izliyormuş

PKK'lılar güvenlik güçlerini 24 saat kamerayla izliyormuş

PKK'lıların Şırnak'ta binalara yerleştirdikleri kameralarla güvenlik güçlerinin ilerlemesini 24 saat boyunca izlediği ortaya çıktı. Kentte 71 gündür devam eden operasyonda güvenlik güçleri, PKK'lıların karargah olarak kullandıkları 3 evi ele geçirdi.

Şırnak'ta PKK'ya karşı 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor. Güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çatışmalar İsmetpaşa, Gazi Paşa ve Bahçelievler mahallelerinde yoğunlaşırken, Yeni Mahalle'de sıkışan PKK'lıların karargah olarak kullandıkları 3 evi terk ettikleri bildirildi.

Güvenlik güçlerinin ele geçirdiği binaların etrafının barikatlarla kapatıldığı ve duvarları yıkılarak bir binadan diğerine geçiş açıldığı tespit edildi. Ayrıca binalara yerleştirilmiş çok sayıda el yapımı patlayıcı da imha edildi. Güvenlik güçleri binalardan birinde PKK'lıların binayı terk edebilmek için kazdığı 50 metrelik yer altı tünelini tespit etti. Tünel imha edildi.

Güvenlik güçleri ayrıca binalarda yaptıkları aramalarda 3 tabanca, ikişer uzun namlulu silah, av tüfeği, roketatar mühimmatı ve akü, 2 bin 300 mermi, 96 el bombası, bir dürbün, çok sayıda el yapımı patlayıcı ve bunların yapımında kullanılan gereç ile tıbbi ve yaşam malzemesi ele geçirdi. PKK'lıların insansız hava araçlarına görünmemek için kullandıkları şemsiyeler ile bazı kıyafetler ve örgütsel dokümanlar da bulundu. Örgüt üyelerinin güvenlik güçlerinin baskınının öncesinde binaları aceleyle boşalttıkları, mermi, silah ve el yapımı patlayıcıları almaya fırsat bulamadıkları için gerilerinde bıraktıkları bildirildi.

Öte yandan PKK'lıların operasyona katılan timlerin ilerleyişini evlerin çevresine yerleştirdikleri güvenlik kameraları ile 24 saat izledikleri ortaya çıktı.

PKK'lıların yerleştirdikleri patlayıcılar nedeniyle binalarda hasar oluştuğunu bildiren güvenlik güçleri, çevrede halen imha edilmeyen çok sayıda patlayıcı bulunduğunu ve bomba imha uzmanlarının çalışmalarının sürdürdüğünü belirtti.

Şırnak'ta 71 gündür süren operasyonlarda 410 PKK'lının öldürüldüğü, 197 barikatın kaldırıldığı ve 31 hendeğin ise kapatıldığı bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS