PKK'lılar Van, Diyarbakır ve Siirt'te yol kesti, araçları yaktı

PKK'lılar Van, Diyarbakır ve Siirt'te yol kesti, araçları yaktı

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, PKK'lılarca Van'ın Çaldıran, Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçelerinde yol kesilerek 3 TIR, 2 otomobil ve bir kurtarıcı yakıldı. PKK'lılar Siirt'in Şirvan ilçesinde de HES inşaatındaki kamyon ve iş makinelerini yaktı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, silahlı 3 PKK'lı tarafından Van'ın Çaldıran ilçesinde, Çaldıran-Doğubayazıt kara yolunun 15'inci kilometresinde, 3 adet TIR durdurularak yakıldı. Van İl Jandarma Komutanlığınca olay yerine, saat 18.40'ta sevk edilen jandarma unsurlarına bir grup PKK'lı tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. Silahlı saldırıya, jandarma tarafından, ateşle karşılık verildi ve yapılan karşı ateşlerin ardından PKK'lıların ateşleri kesildi.


 


Lice'de yol trafiğe kapatıldı


Bir grup silahlı PKK'lı tarafından da Diyarbakır'ın Lice ilçesi Duru Mahallesinde, Diyarbakır-Bingöl karayolu kesilerek trafiğe kapatıldı. PKK'lılar tarafından durdurulan kamyonetin yakılacağı esnada, sürücünün kaçmaya çalışması üzerine, arkasından silahla ateş edildi. Ayrıca, bir kurtarıcı da durdurularak molotof kokteyli atılarak yakıldı. Durdurulan bir otomobilin sürücüsü araçtan indirildi, araç ile birlikte bir adet ruhsatlı tabanca da gasbedildi. 


Hani'de 60 araç durduruldu, iki otomobil yakıldı


PKK mensubu silahlı 4-5 kişi tarafından, dün saat 22.50'de, Diyarbakır-Hani karayolu, Soylu Köyü yol ayrımında kesilerek yaklaşık 60 araç durduruldu. Söz konusu araçların kontak anahtarları alındı ve iki özel otomobil yakıldı. Ayrıca yüzleri kapalı tabancalı ve av tüfekli 6-7 kişilik diğer bir grup tarafından, eş zamanlı şekilde Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Diyarbakır-Bingöl karayolu, Çalıbükü Köyü bölgesinde, 10-15 araç durdurularak yarım saat süre ile trafiğe kapatıldı ve araç şoförlerine örgüt propagandası yapıldı. Anılan kapalı yollar, jandarma unsurlarının müdahalesi ile bugün 05.30'da yeniden trafiğe açıldı. Olay bölgelerindeki PKK'lılar ise kaçtı. 


HES baraj inşaatındaki iş makineleri yakıldı 


Tabancalı ve maskeli iki kişi tarafından, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, bölgede elektrik arızasını gidermek üzere bulunan elektrik dağıtım şirketi çalışanı iki vatandaş tehdit edildi. Şirkete ait araç ve şahısların üzerinde bulunan iki adet cep telefonu da gasbedildi. 


PKK'lılar tarafından, Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Dişlinar Köyü bölgesinde, bir hidroelektrik santrali (HES) baraj inşaatında bir kamyon, iki mikser ve bir iş makinesi yakıldı. Olaylarla ilgili adli tahkikat başlatıldı.


6 PKK'lı teslim oldu


5 PKK'lı, Şırnak'ın Silopi ilçesinde, bir PKK'lı ise Bingöl'ün Kiğı ilçesinde güvenlik güçlerine silahsız ve teçhizatsız halde teslim oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS