PKK'nın Kayseri'deki kanlı saldırısı krokideki parmak iziyle çözüldü

PKK'nın Kayseri'deki kanlı saldırısı krokideki parmak iziyle çözüldü

Kayseri'de 14 askerin şehit olduğu bombalı saldırının her adımı ve her anı, polisin intihar saldırganının üzerinde bulduğu krokideki parmak izinden yola çıkılarak çözüldü. Kandil'den Adana'ya, Diyarbakır'dan Kayseri'ye, İstanbul'a ve Ukrayna'ya kanlı terör saldırısının hazırlık aşamalarını birbir ortaya çıkaran polis, saldırının planlayıcısı ismi de yakalayarak adalete teslim etti.

Kayseri'de 14 askerin şehit olduğu bombalı saldırının sırları, intihar saldırganının üzerinden çıkan krokideki parmak izleriyle çözüldü.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polisleri, intihar saldırganının üzerinden çıkan krokide buldukları parmak izini takip etti ve K.Ç.'ye ulaştı. Polis, K.Ç.'nin Adana'da doğup büyüdüğü ve PKK'ya katılarak bomba, silah ve siyasi eğitim aldığını tespit etti. Soruşturmada K.Ç.'nin bombayı PKK'nın Lice Sorumlusu "Porsipi" kod adlı İshak Özçaktu'dan aldığı belirlendi. Bir süre sonra da Diyarbakır'da yapılan operasyonla K.Ç. yakalandı.

Bombalı aracın güzergahını hazırladı

Kayseri polisi, K.Ç.'nin kimlerle görüştüğünü de mercek altına alarak bu isimleri belirledi. Yapılan soruşturmada K.Ç.'nin, Kayseri ve Adana arasındaki yolu çok iyi bildiği, bomba yüklü araçla intihar saldırganının Adana'dan hangi güzergahı kullanarak kente geleceğini Google'dan belirleyip krokiyi hazırladığı ortaya çıkarıldı.

10 Aralık'ta ailesiyle birlikte Adana'ya geldi

Bu gelişmelerin ardından PKK'nın TAK örgütlenmesine mensup terörist de Adana'ya geldi. Kırsalda intihar saldırısı eğitimi alan 26 yaşındaki Kasım Yıldırımçakar, K.Ç.'nin bulunduğu Adana'ya 10 Aralık 2016'da babası İ.H.Y. ve annesi H.Y. ile birlikte geldi. K.Ç., teröristi ve ailesini, engelli arkadaşı Ü.K'nin evine yerleştirdi. K.Ç., İstanbul Beşiktaş'taki terör saldırısında kullanılan bir bombanın benzerini de aynı eve yerleştirdi.

Saldırıda kullanılan araç Şanlıurfa'dan çalındı

Saldırıyı planlayan K.Ç., bombayı yüklemek için Adana'da bir araç çalmak istedi ancak bunu başaramayınca Şanlıurfa'da S.T.'ye, 63 K 1709 plakalı aracı çaldırdı. Hırsızın kapısı açık ve anahtarları içinde bulduğu aracı çalarak Adana'ya getirdiği belirlendi. Polisin Makine Mühendisleri Odasından aldığı rapor da bu duruma kesinlik kazandırdı.

İstanbul'daki şebeke sahte plaka bastı, evraklar hazırlandı

Bomba yüklenen çalıntı araca, İstanbul'da yakalanan M.T. de ikiz sahte plaka bastırdı; trafik ve sigorta belgelerinin sahtesini ise Ukrayna'ya kaçtığı ileri sürülen S.K. tarafından düzenlendi.

Terörist kaldığı evi değiştirdi, planı çalıştı

İntihar saldırganı Kasım Yıldırımçakar, Ü.K.'nin evinde 4 gün kaldıktan sonra E.U.'nun evinde kalmaya başladı. Terörist bu süre boyunca da Ü.K. ve K.Ç.'nin sevgilisi E.Ş.'nin yanına giderek kağıda döktüğü saldırı planı üzerinde çalıştı.

Adana'da ormanlık alanda bombayı yüklediler

Kasım Yıldırımçakar ve K.Ç., Adana'nın Sarıçam ilçesindeki ormanlık bir alanda bombayı çalıntı araca yükledi.

Askerlerden aldığı bilgiyle kroki hazırladı

Saldırıyı planlayan K.Ç. iddiaya göre, Kayseri'de 1'inci Komando Tugayında Askerlik yapan 5 askerden aldığı bilgiler doğrultusunda, kroki hazırladı.

16 Aralık'ta Adana'ya geldi

16 Aralık 2016 akşamı krokiyi alan Kasım Yıldırımçakar, bomba yüklü araçla Adana üzerinden Gaziantep- Kahramanmaraş otoyolundan, Kayseri'nin Sarız ilçesine geldi. Daha sonra, Malatya-Kayseri yoluna çıkarak Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesindeki bir akaryakıt istasyonundan yakıt aldı. Tüm belgeleri tamam olan ve arka koltuğun altına yerleştirilmiş bombayla 17 Aralık 2016 saat 01.30-02.00 sıralarında Kayseri kent merkezine ulaştı.

Geceyi boş arazide araçta geçirdi

PKK'lı terörist, Talas ilçesinde çarşı izinine çıkan askerlerin bindiği 2 halk otobüsünün güzergahındaki Komando Caddesi yakınında boş bir araziye bomba yüklü aracı park etti. Terörist geceyi burada aracın kaloriferini çalıştırarak geçirdi.

Bombayı patlattı

TAK'ın üslendiği saldırıyı gerçekleştiren PKK'lı terörist, araçta yüklü bulunan 20 kiloluk bombayı, yaptığı yazışmalardan PKK sempatizanı olduğunun anlaşıldığı ileri sürülen H.E.'nin kullandığı 38 AB 180 plakalı otobüse solundan yaklaşarak patlattı. Saldırıda 14 asker şehit oldu, 56'sı ise yaralandı.

Saldırıyı planlayan K.Ç., Diyarbakır'a gitti

Saldırının ardından planlayıcısı K.Ç., kendi ailesi ve bombacının annesi H.Y. ve babası İ.H.Y.'yi de yanına alarak, Diyarbakır'a gitti.

Polis krokideki parmak izinden yola çıktı ve çözdü

İntihar saldırganı Kasım Yıldırımçakar'ın üzerinden çıkan krokideki parmak izinden yola çıkan Kayseri polisi, K.Ç.'ye, Adana'daki arkadaşlarına, İstanbul'daki sahtecilik şebekesine ulaştı. Kayseri'de 1'inci Komando Tugayındaki 3 bin askerin telefon kayıtlarını inceleyen polis, örgüte bilgi aktararak, yardım ve yataklık yapan 5 askeri de tespit etti. Otobüs sahibi ve sürücüsüne de bu şekilde ulaşıldı.

Kayseri'deki patlama olayının asıl planlayıcısı olan PKK terör örgütünün Lice sorumlusu "Porsipi" kod adlı İshak Özçaktu ile bombalı aracın sigorta ve diğer belgelerini hazırlayan ve Ukrayna'ya kaçtığı öne sürülen S.K. ile aracı çalan S.T hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bu arada adliyeye gönderilen 26 kişiden 4'ü Cumhuriyet Savcısı tarafından, 2'si Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesince adli kontrol şartıyla salıverildi. Aralarında olayı planlayan, yardım ve yataklık yapan, patlamanın meydana geldiği otobüsün sürücüsü ve sahibi ile 5 askerinde bulunduğu 20 kişi tutuklandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS