Polis "acil" kapsamda İHA ve bomba imha ekipmanları alacak

Polis "acil" kapsamda İHA ve bomba imha ekipmanları alacak

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile anlaşma imzalayan emniyet "acil alım" koduyla 6 insansız uçak ve kontrol sistemleri ile bomba imha ekipmanları alacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne (EGM), havadan keşif için yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) ile Bomba İmha Robotu alınması için Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) anlaşma imzaladı. SSM'den verilen bilgiye göre, Kale - Baykar İş Ortaklığı tarafından "milli ve özgün" olarak geliştirilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) için toplam 6 uçak ve 4 yer kontrol istasyonundan oluşan 2 sistem için sipariş verildi. Ayrıca Aselsan'dan da 16 hafif zırhlı bomba imha ile 100 adet de iki kişi tarafından taşınabilir bomba imha robotu alınacak.


Ankara'daki patlamayla ilgili yayın yasağı kaldırıldı


"Acil alım"


Geçtiğimiz Ağustos ayında Emniyet'in ihtiyaçları doğrultusunda SSM, "acil alım" kapsamında yerli İHA sistemleri için alım görüşmelerine başlamıştı. İlk etapta 6 Bayraktar ile 6 Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) imalatı Anka sistemlerinin alım kararı çıkmıştı. SSM'den verilen bilgiye göre bu projede ilk imza Kale- Baykar ile 15 Ekim'de imzalandı. Gece ve gündüz şartlarında keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespiti ve takibi yapabilen İHA'ların teslimatları bir yıl içinde başlayacak.


Ankara katliamından hemen sonra satırlı-palalı saldırı


"Yüzde 100 milli ve özgün tasarım"


İlk olarak 2014 Kasım tarihinde kabul aşamasını başarıyla tamamlayarak Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ve aktif olarak kullanımda olan Bayraktar Taktik Blok 2 (TB2) İHA'nın uçuş kontrol sisteminden otomatik pilotuna kadar tüm tasarımı yüzde 100 "milli ve özgün". Üç yedekli uçuş kontrol sistemi ile hava aracı hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik bir şekilde taksi, kalkış, seyir, iniş, fren ve park gibi aşamaları gerçekleştirebiliyor.


Türk savunma sanayinde rekor olan yüzde 93 yerli sanayi katılımı ile üretimi yapılan hava aracı 12 metre kanat açıklığına sahip. Toplam kalkış ağırlığı ise 650 kilogram. Bayraktar, 14 Haziran 2014 tarihinde kendi klasmanında en yüksek irtifa olan 27,030 feet (yaklaşık 9 bin metre) irtifaya çıkarak 6 Ağustos 2014 tarihinde de 24 Saat 34 dakikalık uçuş gerçekleştirerek rekorlara imza atmıştı.


İntihar saldırganının kimliği açıklandı: Yunus Emre Alagöz
TSK'da 12 Bayraktar uçuyor


2015 Haziran'da yapılan 2. Teslimat ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde halen 12 adet Bayraktar TB2 İHA bulunmakta. 1 yıl içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde kullanıma girmesi beklenen sistemler, standart olarak 22 bin 500 feet (yaklaşık 7 bin metre) irtifada en az 20 saat uçuş özelliğine sahip olacak.


İntihar saldırganının annesi konuştu


"Aselsan'dan bomba imha robotu alınıyor"


Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ayrıca uzaktan kumandalı Aselsan'ın geliştirdiği Bomba İmha Robotu da alınıyor. SSM tarafından Aselsan ile yapılan sözleşme toplam 16 adet hafif zırhlı imha robotu içeriyor. İnsansız Kara Aracı Kaplan serisi bu robotlar, Türkiye genelinde görev yapan bomba imha ekipleri tarafından kullanılacak.


Gece ve gündüz her türlü arazi ve iklim koşullarında kullanıma uygun, paletli hareket sistemine sahip, elektrikli tahrikli, ekiplerin manevra kabiliyetiyle uyumlu, nakliyesinde ve görev yerine intikalinde görev alacak. Ayrıca iki kişi tarafından taşınabilir orta boy 100 adet Bomba İmha Robotları tedarik çalışmaları da SSM tarafından başlatıldı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS