"Polis devleti olma yolunda tehlikeli adım"

"Polis devleti olma yolunda tehlikeli adım"

Yeni düzenlemeler ile savcı ve hakim kararı olmadan polise gözaltı yetkisi verildiğini belirten CHP'li Erdoğan Toprak, hükümetin, polis devleti olma yolunda son derece tehlikeli adımlar attığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak yaptığı yazılı açıklamada, daha önce hakim ve savcı talebiyle uygulanan önleme gözaltılarının bundan böyle 12-24 saate kadar polis yetkisiyle mümkün hale getirildiğini bildirdi.

Polisin, eylem yapma ve olay çıkarma olasılığı olanları hakim ve savcı izni olmadan direkt gözaltına alabileceğini belirten Toprak, bunun Türkiye'de giderek yok edilen demokrasinin idam fermanı olduğunu kaydetti.

Toprak, AK Parti'nin kendi ülkesinde demokrasi isteyenlere her türlü şiddeti uyguladığını, diğer yandan ise El Kaide'ye desteğini sürdürdüğünü ifade ederek, "Bugün bütün dünya medyası AKP ve El Kaide arasındaki ilişkiyi konuşmaktadır. Bu durum Türkiye'nin saygın imajını yok etmektedir" dedi.

AK Parti'nin Türkiye'de demokrasiyi rafa kaldıracak, her türlü hukuksuzluğu hakim kılacak bir "polis paketini" uygulamaya koyduğunu söyleyen Toprak, şunları kaydetti:

"Bu durum Türkiye'de korkunç insan hakları ihlallerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. AKP, polis devleti olma yolunda son derece tehlikeli bir adım atmaktadır. Eğer polise bu kadar yetki veriyorsa, AKP hükümet olarak hangi sorumluluklarını kullanacak? AKP bu kadar istekliyse bütün yetkilerini polise devretmelidir. Dünya siyasi tarihinin bize öğrettiği şudur ki, bir iktidar sadece güvenlik güçlerinin baskısıyla ve zoruyla ayakta kalamaz. AKP bu tarihsel deneyimden ders çıkarmalıdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS