Polisin, kaçarken vurduğu gence 'direnme' ve 'tehdit' soruşturması!

Polisin, kaçarken vurduğu gence 'direnme' ve 'tehdit' soruşturması!

İstanbul Küçükçekmece'de polis tarafından vurularak yaralanan Süleyman Ödemiş'in "polise direnme" ve "tehdit" iddiasıyla iki ayrı soruşturma başlatıldı. Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre Ödemiş, ifadesinde, polise direnmediğini belirtirken, elinde silah bulunduğu ve silahını attığı iddiasını da reddetti.

Süleyman Ödemiş geçen 19 Haziran’da biri 'şikayetçi', diğer ikisi de 'şüpheli' sıfatıyla olmak üzere üç ayrı ifade verdi. Şikayetçi olarak alınan ifadesinde Ödemiş, arkadaşı Barış Arslan’ın gözaltına alınmasına itiraz ettiği için kelepçelenerek gözaltına alınmak istendiğini, polis M.Y. tarafından yüzüne biber gazı sıkıldığını anlattı. Daha sonra da marketin önüne çıkarıldığını kaydeden Ödemiş, “Gözlerim çok yandığı için refleks olarak ellerimi gözlerime doğru kaldırdım ve biraz ileriye doğru yürümeye başladım. Bu sırada polis ateş ederek, beni yaraladı” dedi. Olay sırasında üzerinde silah olmadığını ifade eden Ödemiş, “Ben kimseye silahla direnip kaçmadım. Ateş etmeden önce de kimse uyarıda bulunmadı” dedi.


Daha sonra Ödemiş’in iki ayrı soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı. Ödemiş, kaçtığı, üzerinde silah bulunduğu ve kaçarken silahı attığı iddialarını reddetti. Ayrıca tedavi için gittiği Başakşehir Devlet Hastanesi’nde karşılaştığı iki polise, “M.Y.’yi takip ettireceğim, vurduracağım ve öldüreceğim” dediği, aracıyla polis M.Y.’yi takip ettiği ve polisin evinin ziline basarak aşağıya inmesini istediği iddialarını da kabul etmedi. Ödemiş, “Yapmış olduğum şikayetlerden kendisini kurtarabilmek için onu tehdit ettiğimi söylemektedir” dedi.


Olay nasıl yaşanmıştı?


Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler “kasa hırsızlığı” suçlamasıyla haklarında yakalama kararı bulunan B.Ç. ve U.G.’yi bulmak için 26 Nisan akşamı İkitelli Ziya Gökalp Mahallesi’ne gelmişti. İki şüpheliye ulaşamayan polisler girdikleri Ünlü Market’te, aynı grubun üyesi olduğu iddia edilen Barış Arslan’ı gözaltına almıştı. Arslan’ın gözaltına alınması üzerine markette bulunan arkadaşı Süleyman Ödemiş, “Neden götürüyorsunuz?” diye itiraz etti.


Bunun üzerine polisler Ödemiş’i de gözaltına almak istedi. Kamera kayıtlarına göre Ödemiş’i çevreleyen polisler, kendisine ters kelepçe takmak istedi. Ödemiş de buna direndi. Tartışma büyüyünce M.Y. adlı sivil polis hem Ödemiş’in, hem de araya giren arkadaşı Ömer Tali’nin yüzüne yakın mesafeden biber gazı sıktı. Etkisiz hale getirilen Ödemiş, ters kelepçe takılarak, dışarıya çıkarıldı. Marketin dış kamera kaydına göre Ödemiş, kapıda polisin elinden kurtulup kaçtı. Ödemiş’e biber gazı sıkan polis M.Y. de silahla arkasından ateş etti.


Bağırsakları ve mesanesi hasar gören Ödemiş, ameliyat edildi. Ayrıca kamera görüntüsünde Ödemiş’te silah olmadığı görüldüğü halde, kaçarken silah doğrulttuğu yönünde tutanak hazırlandığı anlaşıldı. Bir tarlada bulunan ve Ödemiş’e ait olduğu iddia edilen silahın hasarlı olduğu ve içinde mermi olmadığı ortaya çıkmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS