Polisin öldürdüğü Yılmaz Öztürk toprağa verildi

Polisin öldürdüğü Yılmaz Öztürk toprağa verildi

Armutlu'daki Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi'ne bombalı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülen Yılmaz Öztürk, Armutlu Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Ailenin avukatı polisin kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını iddia ederek, "Olay yeriyle karakol arasında 700-800 metre mesafe var. Bu çocuğun karakolla bir ilgisi yok. Ayrıca böyle bir eylemi yapacak karakola bomba atacak bir çocuk ta değildir" dedi.

Sarıyer, Armutlu'daki Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi'ne yönelik bombalı saldırı gerçekleştirdiği öne sürülen ve polisler tarafından vurularak öldürülen Yılmaz Öztürk'ün cenazesi toprağa verildi. Armutlu'daki Cemevi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Öztürk'ün tabutu önce vurulduğu yere ardından da evinin önüne götürüldü. Öztürk'ün annesi Gülnaz Öztürk oğlunun tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Daha sonra Öztürk'ün cenazesi polis merkezinin önünden geçirilerek defnedileceği Ayazağa Mezarlığı'na götürüldü.


İstanbul'da DHKP/C polis karakoluna saldırdı
Ailenin avukatı: "Bu çocuğun karakolla bir ilgisi yok"

Ailenin avukatı Cemal Yüce, olay yerini incelediklerini ve şahitlerle konuştuklarını belirterek "Olay hiçbir şekilde polisin anlattığı gibi değildir. Polis, güya Yılmaz karakola bomba atmış, ardınan da öldürülmüş gibi bir senaryo yazıp geceden beri kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. Böyle birşey kesinlikle yoktur. Olay yeriyle karakol arasında 700-800 metre mesafe var. Bu çocuğun karakolla bir ilgisi yok. Ayrıca böyle bir eylemi yapacak karakola bomba atacak bir çocuk ta değildir" diye konuştu. Şahitlerle birlikte adliyeye gideceklerini ifade eden avukat Yüce, olayın Armutlu da polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Dilek Doğan olayı gibi olduğunu ileri sürdü.
 
Dilek Doğan'ın babası da cenazeye katıldı

Armutlu'da evinde polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Dilek Doğan'ın babası Metin Doğan da cenazeye katıldı. Doğan, "Devlet caydırıcı cezalar vermedikçe daha çok Dilek'ler ve Yılmaz'lar gidecektir" diye konuştu.

Olay yerinde bulunan mermi çekirdeği savcılığa verilecek

Avukat Ebru Timtik de, polis merkezindeki MOBESE kameralarını göstererek "Eğer bir saldırı olmuşsa bu kameralar olayı görmüştür" dedi. Habercilere olay yerini de gösteren Timtik, olay yerinde buldukları bir boş kovanı savcılığa götüreceklerini söyledi.

"Olaydan 45 dakika önce birahanedeydik"

Yılmaz Öztürk'ün vurulduğu sokakta oturan Salih Taşdemir ise, olaydan önce Yılmaz Öztürk'ün bir arkadaşıyla birlikte iki masa yanında birahanede oturduğunu, birahaneden çıktıktan yaklaşık 45 dakika sonra bu olayın yaşandığını ileri sürdü.Taşdemir, "Bizden biraz erken kalktı. Daha sonra evden aradılar, 'sokakta olay var, gelmeyin' diye. Sokağa geldiğimde polisler vardı. Bizi içeriye almadılar. Daha sonra evim burada olduğu için olay yerine geldim. Burada yerde yatıyordu. Ayağının altına taş koymuşlardı. Karakolun olduğu yer buradan çok uzakta. Oradan çocuğun buraya gelmesi, kaçması gibi bir durum söz konusu değil" diye konuştu. Taşdemir olay yerinde bulunanların Yılmaz Öztürk'ün ölmeden önce kendisini vuran polise, "Abi ne yaptın. Ben sadece işimden geliyordum" dediğini de aktardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS