hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Poyrazköy'de 3 tahliye

  Poyrazköyde 3 tahliye
  expand

  "Kafes eylem planı", "Amirallere suikast", "Gölcük'te ele geçirilen belgeler" ile "ÇYDD ve ÇEV yöneticileri hakkındaki iddialar"a ilişkin dosyaların birleştiği 11'i tutuklu 85 sanıklı "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasında, tutuklu sanıklar Binbaşılar Cem Çağlar ve Behçet Altıntaş ile Astsubay Erdinç Yıldız tahliye edildi.

  Davanın görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tutuklu sanıklar Koramiral Deniz Cora, emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş, Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Erme Onat, Binbaşı Eren Günay ve Kurmay Albay Ümit Metin, Kemalettin Yakar, Behçet Altıntaş, Erdinç Yıldız, Mehmet Cem Çağlar ve Hüseyin Hançer'in avukatlarınca geçen hafta yapılan tutukluluğa itiraz başvurularını değerlendirdi.

  İtirazlara ilişkin kararını veren mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan tutuklu yargılanan sanıklardan Binbaşılar Cem Çağlar ve Behçet Altıntaş ile Astsubay Erdinç Yıldız'ın, kamuoyunda "3. Yargı Paketi" olarak bilinen 6352 sayılı yasaya göre tutuklu kaldıkları süre de gözetilerek tahliye edilmelerine oy birliğiyle karar verdi.

  Yurt dışına çıkış yasağı konuldu

  Türk Ceza Kanunu'nun "silahlı terör örgütü kurma ve örgüt üyesi olma" suçlarını belirleyen 220. maddesinde, tutuklulukla ilgili yapılan değişiklik gereğince bu 3 sanıkla ilgili tahliye kararı veren heyet, sanıklar Çağlar, Altıntaş ve Yıldız hakkında yurt dışına çıkış yasağı da koydu.

  Mahkeme heyeti, diğer sanıklarla ilgili yapılan tutukluluğa itirazları ise reddetti.

  Bir süre önce yapılan duruşmada, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmiş ve Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, "örgüte yardım" suçlamasıyla yargılanan Çağlar, Altıntaş ve Yıldız açısından bu karara, henüz yürürlüğe girmeyen "3. Yargı Paketi" kapsamında yapılacak değişikliği gerekçe göstererek muhalefet şerhi koymuştu.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow