Prof. İlter Turan'dan çarpıcı Esad iddiası

Prof. İlter Turan'dan çarpıcı Esad iddiası

Suriye'nin geleceğine karar vermek için Astana'da, Türkiye, Rusya ve İran masaya oturdu. Profesör İlter Turan ise Türkiye'nin Suriye konusunda izleyeceği yol ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Turan, 'Son tahlilde Türkiye Esad'la anlaşacak' dedi.

Astana görüşmeleri devam ediyor, Suriye'nin kaderi bu görüşmelerde şekilleniyor. 

Profesör İlter Turan konuyla ilgili öngörülerini t24'e yazdı. Astana'daki görüşmeleri şöyle değerlendirdi: Astana'da Suriye'nin içindeki taraflar değil, Türkiye, İran ve Rusya'dan oluşan üçlü mekanizmayla BM temsilcisi ateşkesi nasıl yürüteceklerini tartışıyor. Her birinin Suriye içinde denetleyebildiği güçleri var. Türkiye'ninki Türkmenler ve bazı Arap unsurlar, Rusya Esad'ı destekliyor, İran da Hizbullah'ı. Aralarında anlaşıp ortak bir mesajı bu güçlere empoze etmeleri lazım. Aksi takdirde her grup kendi iç hesaplarıyla birbirini irdeliyor ve çözüm imkanı zorlaşıyor. Bir mücadelede taraflar ne kadar çoğalırsa bir anlaşmaya varmak o kadar zor olur. Hele de bunların bir bölümü kendi ufak hesapları olan ufak gruplarsa iş daha da zorlaşıyor.

Fırat Kalkanı Harekatı

Turan, Şu anda El Bab'da yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili ise, DEAŞ'ın üzerine yürüyen iki gücün olduğunu. Bu güçlerin yani Türkiye ve Suriye'nin karşı karşıya gelmemesini ise Rusya'nın sağladığını belirtti.

Turan,  ''Suriye'nin Kürt koridoru ve özerklikte Türkiye ile menfaatleri birleşiyor. Rusya kendi menfaati açısından elinde Esad'a karşı kullanabileceği bir unsur olsun istiyor. Bir de geçmişinden gelen aynı ülke içerisinde yaşayan farklı etnik gruplarla nasıl baş edileceği konusunda Sovyet tecrübesi var. Ama Rusya sonuçta Kürtler için Suriye'yi gözden çıkarmaz. Türkiye'ye baktığımızdaysa, geçmişte inşa ettiği bütün politikaları değiştirdi. Şimdi Rifat Hisarcıklıoğlu gidiyor Mısır bakanıyla görüşüyor, dolaylı şekilde Esad'la anlaşıyorlar falan. Aşağı yukarı eminim, ki son tahlilde Türkiye Esad'la anlaşacak. Kabak yine Kobani falan oraların başına patlayacak. Hem Türkiye hem Esad bu unsurları istemiyor'' dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS