Purçu: "Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi"

Purçu: "Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi"

Purçu: "Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi"

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, çocuklardaki uyuşturucu kullanımı tehlikesine dikkati çekerek, "Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi. Her hafta Roman mahallelerinde bonzaiden çocuklar ölüyor ve ben bunların cenazelerine gidiyorum" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2016 yılı bütçesi üzerinde görüşlerini dile getirdi.

CHP'li Purçu, hükümetin bugüne kadar birçok Roman çalıştayı yaptığını anımsattı.

Çalıştaylardaki bütün planlamaların toplantı salonlarında kaldığını iddia eden Purçu, "Roman yerleşkelerine devletin eli uzanmış değil. Romanların yüzde 96'sı kayıt dışı işlerde çalışıyor, yüzde 2'si liseyi, binde 4'ü üniversiteyi ancak bitirebiliyor. Yüzde 90'ının evi yok. Kimlik, barınma, sağlık, eğitim, istihdam sorunları var" dedi.

Purçu, herkesin bu bütçeden pay alması için çalışılırken, ülkede yaşayan 4-5 milyon Roman vatandaşın bütçeden pay alamadığını öne sürdü.

"Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi"

Beş yıldan beri Roman Strateji ve Eylem Planı'nın açıklanmasını beklediklerini belirten Purçu, "Ama görünen, 5-10 yıl daha bekleyeceğiz herhalde. Yoksulluk had safhada, gelirleri yok. İşsizlikten dolayı uyuşturucu kullanımı çok fazla Romanlarda. Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi. Her hafta Roman mahallelerinde bonzaiden çocuklar ölüyor ve ben bunların cenazelerine gidiyorum. Artık sepetçilik ve müzisyenlik bittiği için Romanlar işsiz kalıyor ve başka yollara yöneliyor" ifadesini kullandı.

Purçu, Bakanlık bütçesinde Romanlar için harcanacağı söylenen paranın yüzde 85’inin AB'den geldiğini ifade ederek, "Lütfen, bunu siz veriyorsunuz gibi söylemeyin" dedi.

Bu kaynağın çoğunun da Romanlara yansımayacağını iddia eden Purçu, Bakanlığın; Romanlarla ilgili barınma, eğitim, madde bağımlılığı ve istihdam konularındaki stratejelerini açıklaması gerektiğini kaydetti.

Romanlara 2016 bütçesinden pay ayrılmasını isteyen Purçu, "Biz bu ülkeyi çok seviyoruz ama ne kadar seversek o kadar iteleniyoruz, dışlanıyoruz. Artık bizi görün lütfen" diye seslendi.