Rahşan Ecevit kimdir? Karaoğlan’ın hayat arkadaşı Rahşan Ecevit vefat etti

Rahşan Ecevit kimdir? Karaoğlan’ın hayat arkadaşı Rahşan Ecevit vefat etti

DSP’nin kurucusu Rahşan Ecevit hayatını kaybetti. Kıbrıs Fatihi ve Karaoğlan lakaplı merhum siyasetçi Bülent Ecevit’in eşi olan Rahşan Ecevit ölümü ile yakınlarını yasa boğdu. Peki, Türk siyasetine iz bırakan isimlerden olan Rahşan Ecevit kimdir, kaç yaşında vefat etti?

Rahşan Ecevit’in ölümü sonrası birçok isimden başsağlığı mesajları geldi.  97 yaşında hayatını kaybeden Ecevit bir süredir GATA’da tedavi görüyordu. İşte Rahşan Ecevit’in hayatı ve siyasi kariyeri ile ilgili bazı detaylar…


RAHŞAN ECEVİT KİMDİR?


1923 yılında Bursa'da dünyaya gözlerini açtı Rahşan Ecevit. Aslen Selanik'ten Şebinkarahisar'a yerleşmiş bir ailenin çocuğuydu. Robert Koleji'nde okurken, Bülent Ecevit'le tanıştı. Genç Bülent, arkadaşlarıyla 1942 yılında bir oyun sahnelemek istemiş, oyunun dekorlarını yapma işini resim yeteneğiyle Rahşan Hanım üstlenmişti.


İkili 1946'da dünya evine girdi. Bu birliktelik Türk siyaset hayatına adeta damga vurdu. Rahşan Ecevit, Başbakan Ecevit'in siyaset yaşamındaki sağ kolu oldu. Bülent Ecevit'in hep yanındaydı. Hem eş hem de iyi bir danışmandı.Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit kimdir?


DSP'NİN KURUCUSUYDU


Eşi Bülent Ecevit 12 Eylül darbesi sonrası diğer bütün partilerin ileri gelenleriyle birlikte 10 yıl siyaset yasaklıları kapsamına alınınca, Rahşan Ecevit Demokratik Sol Parti'yi kurdu. İlk genel başkanı oldu. 1987 yılında yapılan referandumla siyasal yasağı kaldırılınca DSP'nin başına Bülent Ecevit geçti.


Eşi Bülent Ecevit, 1999'da DSP-MHP-ANAP koalisyonunda başbakanken Rahşan Ecevit en önemli siyasi figürlerden biriydi. Eşi 2002'de rahatsızlandığında, hakkında pek çok spekülasyon yapıldı. Ama o her zaman eşinin yanında durmaya devam etti.


CENAZE ARACININ PEŞİNDEN KİLOMETRELERCE YÜRÜDÜ


Kendisine şiirler yazan adamın vefatı sadece Rahşan Hanım için değil, ülke siyaseti için de büyük bir kayıptı. Hafızalarda 2006 yılında hayatını kaybeden eşi Bülent Ecevit'in cenazesindeki bu görüntü kaldı. 60 yıllık eşinin cenaze aracının peşinden kilometrelerce yürüdü.


Eşini kaybettikten siyasetten çekilmedi. 3 yıl sonra 2009 yılında kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den istifa etti. 17 Ocak 2010'da Demokratik Sol Halk Partisi'ni kurdu. Kurucusu olduğu partinin 2'nci genel başkanlığına seçildi.


22 Mayıs 2010'da 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katıldı. Tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS