Ramazan Ayı 2020 ne zaman başlıyor? Diyanet Ramazan başlangıcı

Ramazan Ayı 2020 ne zaman başlıyor? Diyanet Ramazan başlangıcı

Ramazan Ayı 2020 başlangıç tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi’nde yer aldı. Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte en çok araştırılan dini günler arasında ise Ramazan Ayı başlangıcı yer alıyor. Peki, Ramazan Ayı ne zaman başlıyor? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen 2020 Ramazan Ayı başlangıç tarihi…

Ramazan Ayı başlangıç tarihi 2020 yılının gelmesiyle birlikte en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, yeni yılın dini günleri arasında başlangıç tarihi en çok merak edilenler arasında yer alan 2020 Ramazan Ayı ne zaman başlıyor? İşte, 11 ayın sultanı Ramazan 2020 başlangıç tarihi…


RAMAZAN AYI BAŞLANGICI NE ZAMAN?


Ramazan Ayı Hicri Takvimin dokuzuncu ayı… Ramazan ayının başlangıcı aynı zamanda üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan Ayı’nın sonuncu ayıdır. Hicri takvim ve Miladi Takvim arasındaki 10 günlük fark nedeniyle Ramazan Ayı her yıl bir önceki yıldan 10 gün daha önce başlıyor. Geçtiğimiz yıl 16 Mayıs’ta başlayan Ramazan Ayı bu yıl 24 Nisan’da başlayacak. Diyanet Takvimi’ndeki tarihlere göre 2020 Ramazan Ayı, 23 Mayıs günü sona erecek.


Ramazan, sabırlı ve kanaatkâr halimizle bizi takvaya eriştiren oruç ibadetinin farz kılındığı aydır. Hidayet ve istikamet rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı aydır. Cenâb-ı Hak bu hususu bizlere şöyle beyan eder: “Ramazan ayı, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin... (Bakara 185)


Ramazan, yaz sonunda yağıp yeryüzünü kir ve tozdan temizleyen güz yağmuru gibi müminleri günahlardan arındıran tövbe ayıdır. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s), “Kim inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari, İman, 28) buyurmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS