Ramazan ayında sokağa çıkma yasağı olacak mı? Ramazanda tam kapanma var mı? Gözler Kabine Toplantısı kararlarında!

Ramazan ayında sokağa çıkma yasağı olacak mı? Ramazanda tam kapanma var mı? Gözler Kabine Toplantısı kararlarında!

Ramazan ayına sayılı günler kala sokak kısıtlaması ve tam kapanmayla ilgili detaylar gündem oldu. Milyonlarca kişinin gözü salı günü yapılması beklenen Kabine Toplantısında Ramazan ayı için ne kararlar çıkacağı. Peki, Ramazan ayında sokağa çıma yasağı olacak mı? tam kapanma var mı? Bayramda yasak olacak mı? İşte konuyla ilgili detaylar..

Vaka sayıları artmaya devam ederken gözler Ramazan ayı yasaklarına, ek tedbirlerine çevrildi. Ramazan'da sokağa çıkma yasağı ve alınacak diğer tedbirlerin genel hatları geçtiğimiz gün düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından belli olmuştu. Ramazan ayında uygulanacak önlemlerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız." ifadesini kullandı. Peki, Ramazan ayında sokağa çıma yasağı olacak mı? Ramazanda tam kapanma var mı? Bayramda yasak olacak mı?

Ramazan yasakları ve önlemleri, mübarek ayın yaklaşmasının ardından öne çıkan başlıklardan oldu. Koronavirüs tedbirleri ile ilgili geçtiğimiz haftalarda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin paket servis yapacağını bildirdi. Alınan karara göre toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler de gerçekleştirilmeyecek. Risk kategorisi fark etmeksizin hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bayram için ise henüz açıklama yapılmadı.

İŞTE RAMAZANDA KORONAVİRÜS KISITLAMALARI

- 81 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

- Hafta içi tüm illerde 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasak olacak.

- Restoran, lokanta, kafeler kapalı olacak. Bu gibi işletmeler sadece paket servisi yapabilecek.

- Ülke genelinde sahur ve toplu iftarlar yasak olacak.

- Teravih namazları camilerde kılınamayacak.

- Yasaklı günlerde market, kasap, manav, kuruyemişçiler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

- Fırın, ekmek ve unlu mamuller satan yerler açık olacak.

RAMAZAN AYINDA SOKAĞA ÇIMA YASAĞI VAR MI?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, 13 Nisan’da başlayacak Ramazan ayı öncesi ek tedbirlerin alınabileceğini söyledi. Kayıpmaz, "Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir" dedi.

RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA OLACAK MI?

Ramazan ayında tam kapanma olup olmayacağı henüz belli olmadı. 13 Nisan Salı günü yapılması beklenen Kabine Toplantısı sonrasında tam kapanma olup olmayacağı netleşecek. Kayıpmaz, "Bilim Kurulu toplantısında Ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik tedbirler gündeme gelecek. Burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı kabinemize sunulacak" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS