Ramazan Bayramı 2019: Ramazan Bayramı tatili ne zaman?

Ramazan Bayramı 2019: Ramazan Bayramı tatili ne zaman?

Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. 2019 yılı Ramazan Ayı’nın ilk 15 günü geride kaldı. Peki, oruç ne zaman bitecek? Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takviminde yer alan 2019 Ramazan Bayramı tarihi…

2019 yılı Ramazan Ayı’nın ilk 15 günü geride kaldı. Ramazan’ın ortasına gelinmesiyle birlikte gözler bayram tarihine gelindi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2019 dini günler takviminde Ramazan Bayramı tarihi belli oldu. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? Bayram tatili kaç gün sürecek? İşte, 2019 Ramazan Bayramı tarihi…


RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?


Ramazan Bayramı, Hicri Takvim’in 10. Ayı Şevval ayının ilk üç gününde kutlanıyor. Hicri Takvim ve Miladi Takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle bayram tarihi bir önceki yıla göre on gün geriye geliyor. Yani geçtiğimiz yıl 15 – 16 – 17 Haziran tarihinde kutlanan Ramazan Bayramı bu yıl 4 – 5 – 6 Haziran’da kutlanacak.


Ramazan Bayramı ile merak edilen diğer bir dini bayramımıza ise Kurban Bayramı… Kurban Bayramı ise Zilhicce Ayı ki Hicri Takvim’in son ayıdır, 10, 11, 12 ve 13. günlerinde kutlanmaktadır. Miladi Takvime göre ise 2019 Kurban Bayramı 11, 12, 13, e 14 Ağustos günleri kutlanacaktır.


RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?


Ramazan Bayramı tatil fırsatlarını kaçırmak istemeyenler; Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağını merak ediyor. Normal şartlarda Ramazan Bayramı tatili bu yıl 3 Haziran öğleden sonra (Arefe günü – Yarım gün) başlayıp Perşembe günü sona erecekti. Yani Cuma günü iş başı yapılacaktı. Ancak Cumhurbaşkanlığı kararı ile 3 Haziran Pazartesi günü (Arefe) günü ve 7 Haziran Cuma günü resmi izin ilan edildi. Böylelikle hafta sonlarının da birleşmesiyle birlikte 2019 Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkmış oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS