Ramazan Bayramı tatili kaç gün? 2019 Ramazan ve Kurban Bayramı tarihi

Ramazan Bayramı tatili kaç gün? 2019 Ramazan ve Kurban Bayramı tarihi

“Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?” sorusunun cevabı, Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte en çok araştırılanlar listesinde başı çekiyor. Öte yandan Ramazan ve Kurban Bayramı 2019 tarihi de tatil planı yapanların gündeminde… Cumhurbaşkanlığı kararı ile bayramda kaç gün tatil yapılacağına karar verildi. Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takviminde de Ramazan Bayramı tarihi kamuoyuyla paylaşıldı. İşte, Ramazan Bayramı tatiliyle ilgili merak edilenler…

Ramazan Bayramı yaklaştıkça tatil planı yapanlar da araştırmalarını hızlandırdı. Ramazan Bayramı tatil fırsatlarını kaçırmak istemeyenler bayramın tarihini ve tatil süresini merak ediyor. Hemen belirtelim ki, bayram tarihleri (Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı) Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takviminde yer aldı. Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı kararı ile 2019 Ramazan Bayramı tatili için alınması beklenen karar alındı.


Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak? İşte merak edilen soruların cevabı…


RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?


Ramazan Bayramı, Hicri Takvim’in 10. Ayı Şevval ayının ilk üç gününde kutlanıyor. Hicri Takvim ve Miladi Takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle bayram tarihi bir önceki yıla göre on gün geriye geliyor. Yani geçtiğimiz yıl 15 – 16 – 17 Haziran tarihinde kutlanan Ramazan Bayramı bu yıl 4 – 5 – 6 Haziran’da kutlanacak.


Ramazan Bayramı ile merak edilen diğer bir dini bayramımıza ise Kurban Bayramı… Kurban Bayramı ise Zilhicce Ayı ki Hicri Takvim’in son ayıdır, 10, 11, 12 ve 13. günlerinde kutlanmaktadır. Miladi Takvime göre ise 2019 Kurban Bayramı 11, 12, 13, e 14 Ağustos günleri kutlanacaktır.


DİYANET DİNİ GÜNLER TAKVİMİ
RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?


Ramazan Bayramı tatil fırsatlarını kaçırmak istemeyenler; Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağını merak ediyor. Normal şartlarda Ramazan Bayramı tatili bu yıl 3 Haziran öğleden sonra (Arefe günü – Yarım gün) başlayıp Perşembe günü sona erecekti. Yani Cuma günü iş başı yapılacaktı. Ancak Cumhurbaşkanlığı kararı ile 3 Haziran Pazartesi günü (Arefe) günü ve 7 Haziran Cuma günü resmi izin ilan edildi. Böylelikle hafta sonlarının da birleşmesiyle birlikte 2019 Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkmış oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS