Regaib Kandili ne zaman? 2020 Regaib Kandili tarihi

Regaib Kandili ne zaman? 2020 Regaib Kandili tarihi

Regaib Kandili üç ayların başlamasıyla birlikte en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, 2020 yani bu yıl Regaib Kandili ne zaman? Regaib Kandili’nin önemi nedir? İşte, 2020 Regaib Kandili ile ilgili merak edilenler…

Regaib Kandili tarihi 2020 yılında idrak edilecek kandil öncesi geceyi ibadet ederek geçirmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, kandilin önemi ne ve bu yıl hangi tarihte?


Regaib Kandil 2020 yılında 27 Şubat 2020 Perşembe gününü 28 Şubat Cuma'ya bağlayan gece idrak edilecek. Bu tarih aynı zamanda Receb Ayı'nın ilk cuması olarak idrak edilecek.


REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?


İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, "rahmet ve bereket gecesi" olarak kabul ediliyor.


Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed bir hadisinde Regaib gecesi ile ilgili şöyle buyurmuştur:


Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib Gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir]


Regâip, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kiymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır. Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS