Reina saldırısı yorumu: 'Polis silah kullanmayı bile öğrenemiyor'

Reina saldırısı yorumu: 'Polis silah kullanmayı bile öğrenemiyor'

Reina saldırısı yorumu: 'Polis silah kullanmayı bile öğrenemiyor'

Gazeteci Saygı Öztürk, Reina saldırısına ilişkin kaleme aldığı yazıda, "deneyimli emniyet müdürlerinin" işaret ettiği güvenlik ihmalini paylaştı. Öztürk, "Daha önce polisi iki yılda eğiten emniyet, şimdi 3-5 aylık bir eğitimle sahaya sürüyor. Bunu yaparken polis silah kullanmayı bile doğru-dürüst öğrenemiyor" görüşünü aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, "Ölene tabut, kalana zabıt, fail firarda" başlığıyla yayımlanan yazısında, son dönemde artan terör olaylarına değindi ve görüştüğü yetkililerin saldırılara ilişkin yorumlarını paylaştı. İstanbul'da yılbaşı gecesi meydana gelen Reina saldırısına yazısında değinen Öztürk, eylemi gerçekleştiren teröristin firarda olmasına işaret etti.

Reina'ya saldıran teröristin en son görüntüsü

Korkunç şüphe: Reina'da köstebek mi var?

Türkiye'nin teröristler için bir "eylem platosuna" dönüştüğü eleştirisinde bulunan Öztürk, Reina'da 39 kişiyi öldüren teröristin, neden "canlı bomba eylemi" gerçekleştirdiğine ilişkin analizde bulundu. Öztürk, yazısında şunları kaleme aldı:

İşte Reina saldırısını düzenleyen teröristin görüntüsü

"Emniyetteki tasfiyelerden sonra polis sayısı 240 bine düştü. Özel güvenlik görevlisi sayısı ise 270 bin civarında. Bunların yaklaşık 100 bini silahlı. Güvenlik görevlisi çalıştırmak isteyenler bunun için valiliğe başvuruyor. Çalıştırmak istediği güvenlik görevlisinin kaçının silahlı, kaçının silahsız olabileceğini de bildiriyor. Vali yardımcısının başkanlığındaki komisyon, başvuruları değerlendiriyor, işyeri, işkolu ve diğer etkenleri de değerlendirip sayıya, silahlı olup olmayacağına karar veriyor. Ülkemizde bin 511 özel güvenlik eğitimi veren şirket var. Silahlı ve silahsız eğitim süresi de 45 gün. Başarılı olanlara sertifika veriliyor ve bu 5 yıl geçerli oluyor. Genelde kırsal alanda çalıştırılacak güvenlik görevlilerine uzun namlulu, şehir içlerinde ise tabanca verilebiliyor. İstanbul'da yaşanan olayda, baktığınız zaman kapıda bir polis memuru ve özel güvenlik görevlisi bulunuyor. Terörist, canlı bomba eylemcisi olmaya gerek bile duymadı. Çünkü, kapıda alınan önlemleri yetersiz bulmuş olacak ki, silahıyla rahatlıkla içeriye girebileceğini, eylemi gerçekleştirdikten sonra da oradan sağ olarak çıkacağını değerlendirmiş. Polisin bulunması caydırıcı bir önlem ama terörist polisi gördüğünde eylemden vazgeçmiyor ve ilk kurşunu da ona sıkıyor."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ortaköy'de geniş güvenlik önlemleri devam ediyor

Reina saldırısının öncesinde yeni yıl kutlamalarına karşı saldırı olabileceği yönünde il emniyet müdürlüklerinin uyarıldığını söyleyen Öztürk, Reina'nın önüne bir polis konulmasının, teröristi eylemden vazgeçirmeye yetmediğine işaret etti. Yazısında görüştüğü bazı deneyimli emniyet müdürlerinin değerlendirmelerini paylaşan Saygı Öztürk, şu görüşleri paylaştı:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"O mekanın önüne bir polis bırakmak, teröristi eylemden vazgeçirmez. Bunun için eğlence merkezinin çevresinde ve içinde de sivil silahlandırılmış güçlerin bulunması gerekirken, bunun ihmal edildiği ortaya çıktı. Deneyimli bazı emniyet müdürleriyle konuştuğumda önemli bir ihmalin yaşandığını vurguladılar. Daha önce polisi iki yılda eğiten emniyet, şimdi 3-5 aylık bir eğitimle sahaya sürüyor. Bunu yaparken polis silah kullanmayı bile doğru-dürüst öğrenemiyor. Çünkü, en fazla 25 mermi harcamasına izin veriliyor."