RTÜK'ten 4 platforma uyarı

RTÜK'ten 4 platforma uyarı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), savcılık talebi ile 7 kanalı yayın listesinden çıkaran Digitürk dahil 4 platformu uyardı. Platformlardan, "kanalları neden çıkarttığına dair" bilgi talep etti.

Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, Samanyolu Haber, Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV yargı kararı olmadan önce Digitürk ardından da Tivibu, Kablo TV ve Teledünya platformlarından çıkarılmıştı.


Tartışmaya neden olan karar RTÜK toplantısında gündem dışı olarak ele alındı.
 
Toplantıda, 4 AK Parti temsilcisinin oyuna karşı 5 muhalefet partisi temsilcisi aleyhte oy kullandı.
 
RTÜK, kararın yasanın, "yayın hizmetlerinin iletimi faaliyetlerine ilişkin uyulması gereken idari, mali ve teknik şartlar üst kurulca belirlenir ve şartları yerine getiren kuruluşlara yayın iletim yetkisi verilir. Platform işletmecileri medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara tarafsızlık ve hakkaniyet ölçülerinde, makul ve ayrımcılık içermeyecek koşullarda hizmet vermek zorundadır. Platform işletmecilerinin medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardan alacağı hizmet bedelleri üst kurulun onayı ile belirlenir" maddesini ihlal ettiğine oy çokluğu ile karar verdi.


MHP konvoyuna jandarma engeli
 
Bu sonuçla, RTÜK yasasının 29. Madde 1. Bendine göre, 4 platformun uyarılarılmasına karar verildi, platformlardan "kanalları neden çıkarttığına dair" bilgi talep etti.   

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS