Rus haber ajansı Sputnik'e erişim engeli

Rus haber ajansı Sputnik'e erişim engeli

Rus haber ajansı Sputnik’in Türkçe yayın yapan "tr.sputniknews.com" adresi dahil olmak üzere ajansın 31 dilde yayın yapan internet adreslerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından erişim engeli getirildi.

Kararı Twitter hesabından duyuran sitenin Türkçe içeriğinin genel yayın yönetmeni Mahir Boztepe, “Erişim engeli Sputnik Türkiye’yle sınırlı değil. Doğrudan http://sputniknews.com adresine verildi. 31 dile de erişilemiyor” diye yazdı.


Twitter yasağı kaldırıldı


Siteye erişmeye çalışan kullanıcılar TİB’in "idari tedbir" kararıyla erişimin engellendiği yazısıyla karşılaşırken, Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Boztepe kendilerine kapatma konusunda herhangi bir gerekçe gösterilmediğini aktardı.


İbrahim Kalın: ''Erişim engeli yok''


Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan da TİB tarafından Sputnik'e erişim engeli getirilmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Simonyan, "Türkiye'deki katı sansür uygulamalarının yeni bir örneği. Türkiye'de artık basın özgürlüğü gibi bir kavramdan söz etmek mümkün değil. Sputnik'in Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından daha birkaç gün önce ödüle layık görüldüğü düşünülünde de bu karar özellikle saçma görünüyor" ifadeleriyle değerlendirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS