Rusya'ya narenciye satan firmayı logosundaki uçak yaktı

Rusya'ya narenciye satan firmayı logosundaki uçak yaktı

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi yıllardan bu yana bu ülkeye sebze, meyve ve turunçgil ihraç eden İzmir'deki Uçak Kardeşler firmasını ismi nedeniyle vurdu. Firma sahibi, "Orada mal verdiğimiz şirketler 'Hem uçağımızı düşürüyorsunuz hem de dalga geçer gibi uçak resmiyle ürün gönderiyorsunuz' dedi" diye konuştu.

1 Ocak'tan itibaren Türkiye'ye ambargo koyan Rusya sadece nar, limon ve greyfurt alıyor. Rusya'ya narenciye ihraç eden İzmir'deki Uçak Kardeşler firmasının, ürünleri, üzerinde firma ismini taşıyan logo nedeniyle krizi tırmandırdı. Firmanın sahibi Hayrettin Uçak, "Orada mal verdiğimiz şirketler 'Hem uçağımızı düşürüyorsunuz hem de dalga geçer gibi uçak resmiyle ürün gönderiyorsunuz' dedi. Sanki kasıtlı yapmışız gibi bu ilginç bir tesadüf" dedi.


'100 Rus askeri Kamışlı'da' iddiası


İzmir'de Hayrettin, Vahit, Ali kardeşler, soyadlarından marka yaratarak 1984 yılında Uçak Kardeşler şirketini kurdu. Seferihisar merkezli şirket ülkenin birçok ilinde şube açtı. Üretimin yüzde 50'sini iç pazara satan şirket, yüzde 50'sini de Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyordu.


Uçak krizinden sonra Rusya'dan ilk üst düzey ziyaret


Türkiye'nin 24 Kasım'da Rus uçağını düşürmesiyle başlayan krizin ardından, firmanın ihracatının yüzde 60'ını gerçekleştirdikleri Rusya'ya ürün satışı durma noktasına geldi. Rusya'ya portakal, mandalin, greyfurt, nar, limon, çekirdeksiz sofralık üzüm ve domates satan Uçak Kardeşler, ambargo nedeniyle 1 Ocak sonrası ülkeye sadece limon, greyfurt ve nar satabildi.


İki Türk şirketi 'ambargo' dinlemedi


Şirketin ortağı Hayrettin Uçak, firma isminin ve ambleminin kriz daha da tırmandırdığını belirterek, şöyle konuştu:


"Uçak düşürüldükten sonra 10 gün içinde malların Rusya'ya girişiyle ilgili sıkıntı yaşamaya başladık. Kendi tırlarımızla gönderiyorduk ama tırları almadılar başka ülkelere yönlendirdik, kendi ülkemizde sattık. 1 Ocak'tan sonra da sadece üç ürüne izin verildi. Biz her meyvanın üzerine ismimizin yazılı olduğu amblemimizi sticker olarak yapıştırıyoruz. Çünkü bu bizim dünyada bilinen markamız. Orada mal verdiğimiz şirketler 'hem uçağımızı düşürüyorsunuz hem de dalga geçer gibi uçak resmiyle ürün gönderiyorsunuz' dedi. Sanki kasıtlı yapmışız gibi bu ilginç bir tesadüf. Uçak düşürmeyle firmamızın adını bağdaştırdılar. Ürünlerimiz geri döndü. Bizim için sorun değil. Sosyal medyada bile mesele oldu. Zaten artık üç ürünü de göndermeyeceğiz. Rusya tepki gösterdi diye 31 yıllık şirketin adını değiştirecek değilim. İlk etapta zorlandık ama alternatif pazarlar bulduk. Arabistan'a, İsrail'e, Dubai'ye satıyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS