Rüya Duman'ın intiharı Meclis'e taşındı

Rüya Duman'ın intiharı Meclis'e taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Antalya'da cinsel tacize uğradıktan sonra intihar eden 15 yaşındaki Rüya Duman'ın dramını TBMM'ye taşıdı.

TBMM'de bugünkü oturumda MHP'nin 'Kayıp Çocukları Araştırma Komisyonu Kurulsun' önergesi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Türkiye'deki kayıp çocukların sayısı, AKP'nin ifade ettiği üzere 800 değil, 7 bindir" dedi. CHP'li vekil, "AKP rakamların yükseldiğini görünce, her yıl bu konuda rapor açıklayan Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi'nin çalışmalarını durdurdu. Dairenin açıkladığı raporlar, 2012 sonrası buharlaştı. Daire, kayıp çocuk sayısı fazla olduğu için rapor hazırlamıyor" ifadesini kullandı.  


Birçok çocuğun terör örgütü IŞİD tarafından kaçırıldığını, ailelerin her gün CHP milletvekillerini arayarak dert yandığını da belirten Yarkadaş, "Aileler polise bilgi verdiklerini söylüyor. Polisin herhangi bir çaba göstermediğinden dert yanıyor. Bu bile, sizin kayıp çocuklar konusunda hassas olmadığınızın göstergesi" dedi.


Cinsel tacize uğradı, intihar etti, intiharı kovuşturulmadı


Ak Parti'nin 2013 yılında kurulan 'Kayıp Çocukları Araştırma Komisyonu'nu işlevsiz hale getirdiğini belirten Yarkadaş, komisyonda görev alan Ak Parti'li Halide İncekara'nın gazetelere yansıyan sözlerini okudu.


İncekara'nın, kayıp çocuklarla ilgili hükümetin duyarsız kalmasından şikayet ettiğini belirten Yarkadaş, "Sizin arkadaşınız bile bunu itiraf etmiş" dedi.


Konuşmasını, "Sadece kayıp çocuklardan bahsetmeyelim; bir de yaşarken kaybedilen çocuklarımızı konuşalım" diye sürdüren Yarkadaş, ardından uğradığı cinsel istismardan sonra ruh sağlığının bozulmadığına dair rapor verilen Antalya'daki ortaokul öğrencisi Rüya Duman'ı gündeme getirdi.


Yarkadaş, şöyle dedi: "AKP zihniyetinin, yaşarken öldürdüğü çocuklarımız var. İşte bunlardan biri. Antalya'da 15 yaşındaki çocuk, bir adam tarafından alıkonuluyor, bir bodruma götürülüyor ve tacize uğruyor. Şahıs, ihbar sonucu gözaltına alınıyor. Savcı, Adli Tıp'tan gelen rapor sonucu, herhangi bir soruşturmaya gerek görmediğini söylüyor ve soruşturma açmıyor. Dosyayı da kapatıyor. Savcının, herhangi bir soruşturma açmaması, bu çocuğu intihara sürükledi."


"Adli Tıp'ta kepaze bir rapor yazılıyor"


AKP'li vekillerin, "Bizimle ne ilgisi var, Ak Parti ile ne ilgisi var?" itirazı üzerine Yarkadaş, şöyle devam etti:
"Hukukla herhangi bir ilginiz olmadığı, hukuku ayaklar altına aldığınız için, bilmezsiniz. Anlatayım. Bu savcı, Adli Tıp'ta devam eden Hüseyin Üzmez'leri koruma geleneğinin sonucu yazılan rapora göre hareket ediyor. Adli Tıp'ta kepaze bir rapor yazılıyor. Çocuğun ruh sağlığının bozulmadığı söyleniyor. Bu raporlar, bu kepazelikler Adli Tıp'ı yandaşlaştırmanın sonucudur. Gelin bu çocuğun ölümü karşısında sessiz kalmayın. 15 yaşındaki bu çocuk, hepimizin çocuğudur. Bu ölümle ilgili derhal soruşturma açılmasını sağlayın."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS