Saadet Partisi'nden flaş açıklama!

Saadet Partisi'nden flaş açıklama!

Saadet Partisi (SP) Sivas Milletvekili adayı Doğan Ürgüp, barajı geçeceklerine inandıklarını, partileri baraja takılırsa Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanarak meclise girmeyi hedeflediklerini söyledi.

'Milli İttifak' adı altında SP çatısında seçime hazırlanan Sivas 1'inci sıra Milletvekili Adayı Doğan Ürgüp, seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. 7 Haziran seçimlerine yönelik yaptıkları çalışmalarda genellikle halkın teveccühü ile karşılaştıklarını belirten Ürgüp, "Sandıktan ne çıkacağı belli olmaz verilere göre hareket ettiğimizde iyi bir netice alacağımız ümidindeyiz. Barajı geçeceğimiz kanaatindeyiz" dedi.Yüzde 10 barajını geçememeleri halinde 2010 referandumu ile Anayasa'ya giren bireysel başvuru hakkını kullanacaklarını belirten Ürgüp, "7 Haziran'da bölgesinden milletvekili çıkarmayı hak eden partiler, baraja takılmış olsalar bile başvuru hakkını kullanacaklar. Bunun şüphe ve itiraz ediecek bir tarafı yoktur. Bireysel başvuru sadece SP için değil barajı geçememesi halinde HDP ve başkaları için de bir haktır. Bazı siyasi partiler bunu tevil ediyor. Ama bireysel başvuru hakkı vardır ve bunu kullanırız. Bu başvuruyu yapabilmek için bir defa Sivas'ta oy oranı itibariyle 5 milletvekili içerisine girmek lazım. O sürecin hemen akabinde Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hakkımızı kullanacağız. Böyle bir müracaata cevap verme hakkı 30 gün. Bu süre sonunda kim seçildiyse mazbata ona verilecek" dedi. 


Masum Türker, Keşan mitingini iptal etti


İktidar ve bazı muhalefet partilerinin oyların zayi olmaması yönünde söylemler geliştirdiğini belirten Ürgüp, herkesin kendi oyuna talip olması gerektiğine dikkat çekti.SP ve BBP ittifakının iyi bir uyum sağladığını belirten Ürgüp, "Tek teşkilat gibi uyumlu çalışıyoruz. Hiçbir ilde şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. Seçim sonrası meclise birlikte girdiğimizde yine birlikte hareket ederiz. Bir ortaklığa başlayınca her iki taraf kazanıyorsa, millet kazanıyorsa bunun sürdürülmesi gerekiyor. Tabi ki iki aynı parti değiliz ama yüzde 80- 90 mutabık kaldığımız şeyler var. Böyle bir oran söz konusu ise bu birliktelik sürdürülebilir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.


IŞİD, Öncüpınar sınır kapısına yanaşıyor


CHP'den Saray davetine cevap


'Kriz Kahini' uyardı: 'Piyasalarda saatli bomba var'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS