Sabancı'nın otel projesi talebi durduruldu

Sabancı'nın otel projesi talebi durduruldu

Sakıp Sabancı'nın kızı Sevil Sabancı'nın İstinye'de bulunan eski binicilik tesislerinin olduğu yere kurmak istediği ve geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilen otel projesi yine İBB tarafından durduruldu.

Merhum Sakıp Sabancı’nın kızı Sevil Sabancı’nın İstinye’deki eski binicilik tesislerinin yerine yapmak istediği otel projesi talebini geçen yıl kabul eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), geri adım attı.


Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Sevil Sabancı'nın başkanı olduğu Melisa Binicilik Turizm ve Dış Ticaret'in mülkiyetinde bulunan İstinye'deki yaklaşık 28 bin metrekarelik araziye otel yapmak için 2010 yılından beri birçok girişim oldu.


Türkiye'nin ''En Girişimci ve Yenilikçi'' üniversitesi belli oldu. İşte liste!


9 ay sonra durduruldu


Arazi 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile “İstinye Turizm Merkezi” sınırlarına dahil edildi. Ancak İBB, otel için izni 22 Temmuz 2016'da verdi. Yapılan plan değişikliğine göre araziye 9.5 metre yüksekliğinde yani 3 katlı turizm tesisleri, bodrum katlarına ise restoran, bar, kafeterya yapılacaktı. 


Ancak plan değişikliği söz konusu alanın “Boğaziçi geri görünüm” ile “turizm alanı” sınırlarında bulunması ve diğer teknik nedenlerle yeniden değerlendirilmek üzere 9 ay sonra tekrar Büyükşehir Belediye Meclisi'ne iletildi.  Değerlendirme nisan ayı meclis oturumunda yapıldı. Kurumlardan gerekli görüş alınmadığına karar verildi. Böylece verilen otel izni durdurulmuş oldu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS