Sağlık Bakanı ile Canan Karatay arasındaki kavga büyüyor

Sağlık Bakanı ile Canan Karatay arasındaki kavga büyüyor

Sağlık Bakanı ile Canan Karatay arasındaki kavga büyüyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Üsküdar Üniversitesi'nde katılacağı program öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Akdağ,  Canan Karatay'la ilgili bir soruya “Bütün bilim insanlarının aksine şeyler söyleyerek, illa orijinal olacağım diye bilim insanları ile çatışarak, tıbbın genel anlamda kabul ettiği hususlara karşı çıkarak vatandaşlara mesajlar vermek, özellikle de bunu basın yoluyla yapmak, kanaatimce çok yanlış" diye yanıt verdi. Karatay'ın Bakan Akdağ'a yanıtı gecikmedi. Karatay Recep Akdağ'ın yalan yanlış bilgilendirildiğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Akdağ, GATA açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Askeri hastanelerin, Sağlık Bakanlığı'na hükümetimizce alınan bir kararla devrinin bir tek önemli sebebi var ya da iki önemli sebebi var. Birincisi buralardaki FETÖ yapılanmasını temizlemek, ikincisi de buraları verimli hastaneler haline getirerek öncelikle askerlerimize, şehit ailelerine, gazilere daha mükemmel hizmetler vermek. Böylece silahlı kuvvetlerimize de önce cephede yani çatışma alanlarında verilecek hizmetler açısından bir alan açmak, onların oralara daha çok yoğunlaşmasını sağlamak. Bunu yapıyoruz, başarılı da gidiyor" dedi.

“Hizmet kalitesinin artışını hep birlikte göreceğiz"

Bakan Akdağ, “Hastaneler alınalı 2 daha olmadı. Hafızalarımızı yoklarsak hatırlayacağız, geçmişte nasıl SSK hastaneleri Sağlık Bakanlığı'na devredilerek büyük bir başarı elde edilmişse, hem verimlilik açısında, hem hizmet kalitesi açısından, askeri hastanelerin devrinden sonrada bu verimliliği, bu hizmet kalitesinin artışını hep birlikte göreceğiz. Bunun ip uçları da ortaya çıkmaya başladı" diye konuştu.

Diyaliz merkezi

Bakan Akdağ, bir diyaliz merkezinin hastalarında hepati-c virüsünün çıktığının sorulması üzerine de , “Tekidağ'da bir özel diyaliz merkezinde belli bir sayıdaki değerli vatandaşımıza, bir diyalizle ilişkili olarak bir virüsün bulaştırıldığı konusunda inceleme başlatmışlar. Ben bu incelemenin süratlen tamamlanması talimatını verdim. Olayda ihmali, yanlışı görülen her kimse; bu o diyaliz merkezinin kendisi olabilir, ildeki yöneticiler olabilir, bu hizmetleri yapan kişiler olabilir, bunlar için Sağlık Bakanlığı olarak gerekenleri yaparız" değerlendirmesinde bulundu.

Karatay açıklaması

Bakan Akdağ, Kalp ve İç Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ile ilgili yaptığı eleştirilerin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

“Bunu kişiselleştirmek istemiyorum, genel olarak topluma bir mesaj vermek amacıyla konuşmuştum. Bu genel amacı yeniden vereceğim. Bilim insanları, popülist davranışlarla toplumla aralarındaki bilgi farklarını kullanarak bunu kazanca çevirmemeliler. Bu bilim anlayışıyla bağdaşmaz. Bütün bilim insanlarının aksine şeyler söyleyerek, illa orijinal olacağım diye bilim insanları ile çatışarak, tıbbının genel anlamda kabul ettiği hususlara karşı çıkarak vatandaşlara mesajlar vermek, özellikle de bunu basın yoluyla yapmak, kanaatimce çok yanlış. Maalesef Türkiye'de bu bir moda haline geldi. Gündemde kalmak için onlarca, yüzlerce bilim adamının söylediğini, klasik kitaplardaki malumatı reddeden davranışların yanlış olduğuna inanıyorum. Bunların vatandaşlarımıza zarar vereceğine inanıyorum. Onun için vatandaşlarımız bu basın yoluyla kendilerine akıl verenlerden çok doğrudan kendi hekimleriyle, kendi diyetisyenleriyle, kendi ihtiyaçlarına göre irtibat kurdukları sağlık kuruluşlarıyla meselelerini çözerlerse zannediyorum çok daha doğru bir iş olur"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ceviz bahçesi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Akdağ'a Karatay için söylediği, “Aydın'a gittim, orada büyük bir ceviz bahçesi ile anlaşmış" şeklindeki söz hatırlatılınca, “Böyle bir bilgi bana geldi. Eğer bu doğruysa çok yanlış. Doğru değilse zaten mesele yok" dedi. 

Akdağ, internet satışı konusunda ise, “Doğrudan ya da dolaylı yollardan yapılan satışları asla uygun bulmuyorum. Bu bir takım bilgi satışı, kitap satışı ya da bir takım bitkisel ürünlerin satışı dolaylı olarak reklamı gibi tecelli ediyor  hepsini yanlış buluyorum" diye konuştu.

Karatay'dan yanıt

Kalp ve iç hastalıkları profesörü Canan Karatay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın eleştirilerine yazılı yanıt verdi.  Bakan'ın yalan yanlış bilgilendirildiğini öne süren Karatay, "Halka önerdiğim hiçbir gıdanın hiçbir şekilde ticaretini yapmadım yapmam. Ne bir internet satış sitem var ne de iddia edildiği gibi anlaşma yaptığım bir ceviz bahçesi" dedi. 

Karatay'ın açıklaması şöyle:

Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ'ın şahsıma yönelik söylediği iddia edilen ağır ithamlarla ilgili açıklamamdır:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öncelikle hiçbir dayanağı olmayan, direkt şahsımı hedef alan bu ithamların Sağlık Bakanı tarafından yapıldığına inanmıyorum. İnanmak istemiyorum. Şayet Sayın Bakan'ın böyle bir açıklaması varsa; kendisinin yalan ve yanlış bilgilendirildiğini belirtmek isterim. 

Bugüne kadar halk sağlığı için yaptığım açıklamalardan dolayı defalarca hedef gösterildim. Çünkü söylediğim şeyler sağlığı ticarileştiren şirketlerin işine gelmiyordu. Beni de kendileri gibi göstermek için bu defa iftira kampanyaları başlattılar. Sayın Sağlık Bakan’ının söylediği iddia edilen sözler de bu iftira kampanyasının bir sonucudur.

Daha önce çıktığım birçok televizyon programında sosyal medya hesabımın olmadığını söyledim. Ne yazık ki, birçok ünlü kişinin yaşadığı mağduriyeti ben de yaşadım. Avukatım aracılığıyla benim ismimi kullanarak gönderi paylaşan, satış yaptığı bildirilen siteler için dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından dolayı suç duyurusunda bulunduk. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu’nun 2016/66567 Soruşturma numaralı dosyasında işlemler devam etmektedir. Savcılık Makamı tarafında İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne müzekkere yazılarak, bu siteleri kimlerin erişime sunduğunun tespiti için IP araştırması yapılması, hosting firmalarından bu sitelere ait bilgilerin istenmesi talep ettik. Emniyetin bu ilgili birimlerinden cevap beklenmektedir. Cevabın gelmesini takiben görevli Savcı tarafından soruşturmaya devam edilmesi ve bu suçlardan dolayı dava açılması beklenmektedir.

Ben doğruları söylemeye devam edeceğim. Bu şekilde mesnetsiz iddia ve iftiralara da pabuç bırakmayacağım.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Kardiyoloji ve iç hastalıkları uzmanı

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay