Sağlık Bakanına Novartis sorusu

Sağlık Bakanına Novartis sorusu

İsviçreli ilaç devi Novartis'in Türkiye'de rüşvet dağıttığı iddiaları Meclis gündemine de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Sağlık Bakanına konuyla ilgili herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığını ve Novartis'in Türkiye'de hangi sağlık firmalarıyla ilişkisi olduğunu sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ilaç firması Novartis'in Türkiye'de rüşvet karşılığında haksız kazanç elde ettiğine ilişkin iddialar hakkında Meclis'e soru önergesi sundu. Tanal, "Sağlık Bakanlığı olarak konuyla ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açıldıysa soruşturma hangi aşamalardadır? Açılmadıysa gerekçeleri nelerdir?" diye sordu.


Novartis Türkiye 'rüşvet' iddialarına cevap verdi


"İsviçre firmasının Türkiye'de hangi sağlık firmalarıyla ilişkileri bulunmaktadır?"


CHP'li Tanal, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu açıklamaya yer verdi:


"İsviçre Merkezli bir ilaç şirketi olan Novartis'in bir danışmanlık şirketi üzerinden Türkiye'de rüşvet dağıtarak 85 milyon dolar değerinde yeni iş sağladığı iddiaları basında yer almıştır. Medyada yer alan iddialar; bahsi geçen firmanın ürettiği ilaçların kamu hastaneleri satın alma listelerine eklenmesi ve iki ilacın Türkiye'deki isimlerinin kamu izniyle değiştirilmesinden oluşmaktadır. İddiaların devamında, iki ilacın Türkiye'deki isimlerinin değiştirilmesi, başka ülkelerde ilaçların fiyatlarının düşürülmesinin önüne geçiyor denmektedir". CHP Milletvekili Tanal'ın konuya ilişkin önergesinde yer alan sorular, şöyle:


Sağlık Bakanlığı'ndan 'Novartis rüşvet verdi' iddiasına açıklamaBahsi geçen İsviçre firması olan N.'nin Türkiye'de hangi sağlık firmaları ile ilişkileri bulunmaktadır?
2002 ila 2016 yılları arasında bahsi geçen firmadan hangi ilaçlar ne kadar tutar ödenerek satın alınmıştır?
Firmanın ilaçları en çok hangi illerde ve hangi hastanelerde yazılmış ve hastalar tarafından kullanılmıştır?
Bahsi geçen firma, Dünya'nın başka hangi ülkelerine ilaç satmaktadır? Bu satılan ilaç fiyatları ve Türkiye'deki aynı firmanın sattığı ilaçlar arasında ücret farkı bulunmakta mıdır? Varsa bu fark ne kadardır?
Medyada yer alan ilgili firma ile iş yapan Türkiye'deki danışmanlık firmasına bu ilacı yazan doktor yakınlarının işe yerleştirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu kişiler hangi doktorların yakınlarıdır?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS