Sağlık Bakanı'ndan Cizre'ye ambulans açıklaması

Video: Sağlık Bakanı'ndan Cizre'ye ambulans açıklaması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Cizre'de bir apartmanın bodrum katında mahsur kalan yaralılara ambulans gönderilmediği iddialarıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Müzezzinoğlu, "Ambulans gidemedi, yaralı ve yakınları da güvenli bölgeye gelmeyi reddetti" dedi.

HDP'li milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'nda Cizre'de bir apartmanın bodrum katında aralarında yaralıların da bulunduğu 24 kişiyi almak için ambulansın hala gönderilmediğini söyleyerek hükümet yetkililerinden açıklama istedi.

Bunun üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Dünden itibaren ambulans orada bekliyor. Ama bize verilen telefonlar 'Ben ismimi, bilgimi vermem. Bir daha beni de aramayın' diyorsa kendi sağlık görevlilerimiz defaatle alıkonulmuşken, 19 ambulans tahrip edilmişken güvenli, bölgeye her türlü hizmeti vermekte eksik yokken, hep birlikte bu ülkenin sokaklarını güvenli hale getirelim" dedi.

Genel Kurul'da kurşun izlerinin olduğu ambulans fotoğraflarını gösteren Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakınız ambulans şoförü yaralı vakaya giderken direksiyon başında katledildi. Bu ambulans şoförünü biz burada konuşmayacaksak ne yapacağız? Bu ambulansın 12 yerinde kurşun izi var bir cephesinde yalnız. Şu ambulansın haline bakın. Direksiyon başındaki şoförün nasıl katledildiğini gösteriyor. Örnekleri çoğaltabiliriz. Sağlık çalışanlarımız görevi başında katledildi.

Eyüp Ergen kardeşimiz Cizre'nin bir mahallesinin çocuğuydu. Ambulans onu da almaya gitti ambulanstan giden yardım ekibine de ateş edildi. Oradaki vatandaş halka oluşturdu, ikinci ambulans ekibiyle yaralıyı aldık ve kaybettik. Dünden itibaren ambulans orada bekliyor. Ama bize verilen telefonlar 'Ben ismimi, bilgimi vermem. Bir daha beni de aramayın' diyorsa kendi sağlık görevlilerimiz defaatle alıkonulmuşken, 19 ambulans tahrip edilmişken, hamile kızımız alıkonulmuşken güvenli bölgeye her türlü hizmeti vermekte eksik yokken hep birlikte bu ülkenin sokaklarını güvenli hale getirelim."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS