Sakarya'da Suriyeli anne ile oğlunu öldürenler 1 Aralık'ta hakim karşısında

Sakarya'da Suriyeli anne ile oğlunu öldürenler 1 Aralık'ta hakim karşısında

Sakarya'dan 10 aylık oğlu ile birlikte vahşice öldürülen Suriye uyruklu hamile Emani Al- Rahmun'un katil zanlısı 2 sanığın yargılanmasına Cuma günü başlanacak. Suriyeli kadını katlettikten sonra suçlarını itiraf eden 2 sanığın üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile ellişer yıla kadar hapisleri isteniyor.

Sakarya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneğince, Adapazarı ilçesindeki bir tesiste düzenlenen toplantıda konuşan katledilen Suriyeli kadın Emani Al Rahmun'un eşi Halid Al Rahmun, olaydan sonra herkesin kendisine çok yardım ettiğini belirterek, "Ben, olayın başından beri olduğu gibi herkesin yanımda durmasını istiyorum" dedi.


O caninin eşi boşanma davası açtı


Ailenin avukatı Cihat Gökdemir de öldürülen Suriyeli kadın ve çocuğunun cenazesine gösterilen büyük ilginin davaya da gösterilmesini istedi.


Gökdemir, davanın iddianamesinde sanıkların suçu ayrıntılı şekilde anlattıklarına değinerek, savcının, işlenen suçlara karşılık olarak en üst sınırdan cezalarını talep ettiğini aktardı.


Ceza hukuku yönüyle iddianamenin bir eksiğinin bulunmadığını anlatan Gökdemir, şöyle devam etti:


"Tek bir konuda talebimiz oldu. Türkiye'de çok fazla işlenmeyen nefret suçu dediğimiz bir suç düzenlendi. Son yıllarda bu düzenlemeye rağmen iddianamelere çok girmiyor. Aslında bizim iddiamız bu iki sanığın vahşi duygularla bu suçu işledikleri ancak daha önemlisi nefret suçu kapsamında işlediklerini düşünüyoruz. Bu iddianame ve sanıkların ikrarından dolayı duruşmaların çok uzun sürmeyeceğini tahmin ediyoruz çünkü delillerin hemen hemen tamamı toplandı. Sadece, sanıkların bu suçu işlerken herhangi bir kişi ya da grup tarafından azmettirilip azmettirilmedikleri noktası araştırılmaya muhtaç. O konuyla ilgili şimdiye kadar herhangi bir delil ortaya çıkmadı. Bu konuda bilgisi olan birileri varsa bizlere iletmelerini istiyoruz."


İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve avukat Gülden Sönmez de "Emani'nin davası hepimizin davası. Keşke böyle bir şeyi hiçbir şekilde duymasaydık, yaşanmasaydı. Hem Emani'nin hukukuna sahip çıkmak hem de olabilecek birçok vakanın önüne geçebilmek adına önemli bir mesuliyeti yerine getirmek için bu davaya sahip çıkmak lazım" dedi.


Davada, 2 tutuklu üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 30 yıl 6 aydan ellişer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS