Şakran Cezaevi'nde çocuk mahkumlara işkence

Şakran Cezaevi'nde çocuk mahkumlara işkence

Şakran Cezaevi'nde çocuk mahkumlara işkence

Tutuklu Yakınları Derneği'nden (TAY-DER) yapılan açıklamada Sincan Cezaevi'nden İzmir'deki Şakran Cezaevi'ne nakledilen 4 çocuk mahkuma, işkence ve çıplak arama yapıldığı açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TAY-DER İzmir Şubesi İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi'nin ortak düzenlediği basın toplantısında konuşan Avukat Gurbet Uçar, çocukların, Sincan Cezaevi'nden, Şakran Cezaevi'ne nakledikleri sırada, öncesinde ve sonrasında sistematik işkenceye maruz kaldıklarını söyledi.

Uçar, "Cezaevinde işkence gören çocuk mahkumlar M.K., M.H.A., H.E. ve F.T., apartopar Şakran'a nakledildiler. Bu çocuklarla yaptığımız görüşmelerde, vücutlarında işkencenin izlerini gördük. Dayaktan sigara basmaya kadar her türlü işkenceye maruz kalmışlar. Bu çocuklar daha önce de başka cezaevlerinden sürgün edildiler. Bunların aileleri kilometrelerce uzaktalar. Onlarla görüşmeleri daha da zorlaştırılmıştır. Bu çocuklar arasında Pozantı Cezaevi'ndeki sistematik işkenceleri yaşayanlar da var. Küçük yaşlarda devletin yetkili elleri tarafından bizzat travmaya uğratılan bu çocuklar, güvenli olduğu için sürgün edildikleri başka cezaevlerinde, bir kez daha işkencenin mağduru oldular. Bu işkenceleri yapanlar hakkında idari ya da adli bir soruşturma açılmadığı gibi her gün işlerinin başına gidip gelmektedir" diye konuştu.