Salih Mirzabeyoğlu beraat etti

Salih Mirzabeyoğlu beraat etti

İBDA-C davasında hükümlüyken yeniden yargılanma talebi kabul edilerek tahliye edilen ve kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş beraat etti.

Kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş ile Saadettin Ustaosmanoğlu'nun yargılanmasına devam edildi. İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dördüncü celseye Salih İzzet Erdiş ile Saadettin Ustaosmanoğlu katılmazken; hükümlüleri avukatları temsil etti.

Savcı eski hükmün onaylanmasını talep etti

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Savcı Ali Kaya, hükümlüler hakkında "Anayasal düzeni zorla değiştirmek amacıyla terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan mahkumiyet hükmü kurulduğu, bu hükmün Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce onanarak kesinleştiği, bu hükümlerin infazı devam ederken birtakım nedenler ileri sürülerek yeniden yargılama talep edildiği, bu talebin mahkemece kabul edildiğini hatırlattı. Savcı, eski hükmü tesirsiz hale getirecek sebeplerden hiçbirisinin oluşmadığı, kesinleşecek hükmü yok edecek nitelikte yeni delil sunulamadığından hükmün onaylanmasına karar verilmesini talep etti.

"Önceki hükümler hakka, hukuka aykırı"

Hükümlü Salih İzzet Erdiş'in avukatı Hasan Ölçer, mütalaaya katılmadıklarını belirterek "Daha önce yeniden yargılanma yapılması gerekçesi olarak birçok sebebi içeren dilekçemizi mahkemenize sunmuştuk. Mahkemeniz de taleplerimizi ciddi bularak yeniden yargılamayı kabul etmişti. O dönemin olağanüstü koşullarında yapılan yargılama, bugün hukukun normale dönmesi karşısında yeniden yapılmıştır. Bu ana ilkeler çerçevesinde daha önceden verilen hükümlerin hakka ve hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple bunların kaldırılmasını ve müvekkilimizin beraatını talep ediyoruz" dedi.

Erdiş'in avukatından Karl Marx örneği

Erdiş'in avukatlarından Halil Kılıç ise "Önceki kararda örgüt lideri olduğu iddia edilen Salih İzzet Erdiş herhangi bir eyleme katılmadığı ancak yazdığı kitaplar sebebiyle eylemleri yönlendirdiği iddiasıyla hüküm tesis edilmiştir. O zaman Karl Marx'ın da yazdığı kitaplar sebebiyle komünistlere etki ettiğinden hakkında dava açılması gerekir. Böyle bir anlayışın düşünce, fikir ve basın özgürlüğü ile ilgisi yoktur. Bu nedenle müvekkilimizin beraatını talep ederim" diye konuştu. Hükümlü Saadettin Ustaosmanoğlu'nun avukatı Abdullah Özbek de "Bugün ordunun brifing verdiği bir yargı yoktur. Önceki yargılama siyasi bir yargılamaydı. Bu nedenle önceki hükmü kabul etmiyoruz. Hükmün kaldırılmasını ve beraat kararı verilmesini talep ediyoruz" dedi.Mahkeme mahkumiyet kararını iptal etti

Mahkeme heyeti, hükümlü Salih İzzet Erdiş'in "Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan hakkında verilen mahkumiyet hükümlerinin iptaline karar vererek bu suçu işlediğine dair her türlü kuşkudan uzak, hukuka uygun kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi. Heyet, Saadettin Ustaosmanoğlu hakkında ise "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan verilen mahkumiyet hükmünün ortadan kaldırılarak beraatine hükmetti. Heyet, hükümlülerin karar kesinleştikten sonra tazminat isteminde bulunmakta serbest olduklarına da kararında hatırlattı.

Davanın geçmişi

Dönemin İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi , 2 Nisan 2001'de verdiği kararla Salih İzzet Erdiş'i "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan idam cezasına çarptırmıştı. Aynı dava kapsamında yargılanan Saadettin Ustaosmanoğlu ise 18 yıl ağır hapis cezası almıştı. Erdiş hakkında verilen idam cezası, 2004'te tekrar yapılan uyarlama ve 2005'te yeni TCK hükümleri gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürülmüştü. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de cezaları onamıştı. Erdiş'in avukatı Hasan Ölçer, İBDA/C davası kapsamında, "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan 16 yıl cezaevinde tutuklu kalan müvekkili için 27 Haziran 2014'te yeniden yargılama talebinde bulunmuştu. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, 22 Temmuz 2014'te bu talebi kabul ederek Erdiş'in tahliyesine karar vermişti.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS