Samatya cinayeti sanığına müebbet hapis

Samatya cinayeti sanığına müebbet hapis

Samatya'da, 3 yıl önce Ermeni kökenli Türk vatandaşı 85 yaşındaki Maritsa Küçük'ü 12 yerinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Ermeni kökenli Türk vatandaşı Murat Nazaryan, "Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 21. celseye, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanık Murat Nazaryan getirilirken, şikayetçiler Bayizar Midilli, Zadik Küçük ve Yaşar Küçük du duruşmaya katıldı.

Şikayetçi avukatı Eren Keskin, önceki beyanlarını tekrar ettiğini söyledi.

Sanık avukatı Süheyla Gül ise "Dosyada birçok eksiklikler vardır. Deliller yeterince toplanmamıştır. Özellikle maktülün kızı, maktülün evin kapısını sürekli kapalı tuttuğunu, anahtarın içeride kapıyı kilitler şekilde bulunduğunu beyan etmiştir. Dolayısıyla, müvekkilimin zaten fiilen eve girmesi mümkün değildir. Bu suçla ilgili olarak herhangi bir hırsızlık, tecavüz kastıyla yapıldığına dair delil de yoktur. Bu eylem, kin, nefret ve intikam amacıyla yapılmış bir eylemdir. Müvekkilimizin bu suçu işlediğine dair kesin ve yeterli bir delil yoktur. Bu nedenle müvekkilimin beraatine karar verilsin ve tahliye edilsin. Mahkeme aksi görüşteyse, lehine olan hükümler uygulansın" dedi.

Beraatini istedi

Sanık Murat Nazaryan ise son savunmasında, "Ben bugüne kadar hiçkimseyle kavga etmiş insan değilim. Oysa ki cinayetle suçlanıyorum. İsnat edilen suçu işlemedim. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum" dedi.  

Duruşma sonunda kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Murat Nazaryan hakkında, maktül Maritsa Küçük'ü "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan dava açıldığını hatırlattı.

Ancak toplanan deliller, dosya kapsamı, Adli Tıp Kurumu raporu ve maktülün nüfus kaydı dikkate alınarak, sanığın eyleminin, "Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme" suçunu oluşturduğu ifade edildi.  

Müebbet hapis

Bu nedenle, sanığı önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, yargılama sürecindeki davranışlarını lehine takdir ederek sanığın müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına  karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, "Konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan, kastın yoğunluğunu ve yargılama sürecindeki davranışlarını lehine takdir ederek sanığa 10 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme ayrıca, suça katıldığı muhtemel olan "meçhul şüpheliler" hakkında da, "Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme" ve "Konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından, sanığın hükmü kesinleştiğinde, gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti.   

Ölenin kızından sanığa tepki

Kararı duyunca sanığa tepki gösteren ölen Maritsa Küçük'ün kızı Bayizar Midilli, "Ağzını açmadın, oldu mu? Allah kahretsin seni! Biz şimdi ne yapacağız? Oldu mu şimdi böyle? Hepsi kaldı üstüne!" diye bağırdı.
Bayizar Midilli'nin sinir krizi geçirdiğini gören Mahkeme Başkanı Erol Ceylan, "Biz elimizden geleni yaptık" dedi.

Duruşma sonrası Maritsa Küçük'ün yakınları ile avukat Eren Keskin adliye önünde açıklama yaptı.

Eren Keskin, davayı başından beri takip ettiklerini belirterek, davanın "nefret cinayeti" olduğunu söylediklerini vurguladı. Avukat Keskin, dosya ile delilleri kendilerinin topladığını ifade ederek, sanığın konuşmadığını, olayda tek sanığın olmadığını söyledi.

Taleplerinin reddedildiğini dile getiren Avukat Keskin, "Bu dava bitmedi. Bu davanın takipçisi olacağız" dedi.

Maritsa Küçük'ün kızı Bayizar Midilli ise "Bu cinayet aydınlatılsın. Bunun üzerine yıktılar, o da konuşmadı. Ağzını niye kilitledi, bilmiyorum. Böyle bitmemeli. Eren Hanım'ın dediklerine katılıyorum. Bu ırkçılık olabilir. Benim anamı öldürüyor, her tarafını kesiyor. Biz ne yaptık onlara? Tamam ceza aldı. Ama hiçbir şey, onun ceza alması, bizim anamızı geri getiremez. Ama yeter, bunun suçluları çıksın. Ailece bizi mahvettiler" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS