Şanlıurfa’da HDP'nin nevruz afişleri toplatıldı

Şanlıurfa’da HDP'nin nevruz afişleri toplatıldı

HDP il teşkilatı tarafından kentin çeşitli yerlerine nevruz kutlamaları için asılan afiş ve el ilanları için yasaklama ve toplama kararı verildi.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP tertip komitesi tarafından 21 Mart'taki nevruz kutlamaları için hazırlanarak kentin çeşitli yerlerindeki billboardlara asılan afişlerle ilgili inceleme başlattı.


Yapılan incelemede; Türkçe ve Kürtçe hazırlanan 'Nevruz kutlu olsun' yazılı afişlerde PKK'nın renklerinin simgelendiği, afişlerde yer alan ibarelerin terör örgütü PKK/KCK'nın sempatizanlarına yönelik söylemlerini çağrıştıran içerikte olduğu, örgütün görüş ve düşüncelerini toplum tarafından benimsenmesi kabullenmesi ve hayata geçirilmesine yönelik çağrı niteliğinde olarak terör örgütü propagandasını oluşturdukları kanaatine varılınca 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından el ilanları ve afişlere ilişkin yasaklama ve toplatılma kararı verildi.


Mahkemenin aldığı kararın ardından nevruz afişleri görevliler tarafından üzeri kapatılarak veya sökülerek bulundukları bölgelerden kaldırıldı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS