Savcılık 'Erdoğan'a suikast girişimi' iddiasını soruşturuyor

Savcılık 'Erdoğan'a suikast girişimi' iddiasını soruşturuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 2012’de ameliyat masasındayken hayata geçirilmek istendiği öne sürülen FETÖ suikastı 6 yıl sonra ilk kez savcılığın soruşturma dosyasına girdi. Zaman gazetesinin eski sahibi Alaaddin Kaya'dan ek ifade istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın da tutuklu bulunduğu soruşturmasında, Cumhmurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 2012'de gerçekleştirildiği öne sürülen bir suikast girişimini de soruşturmaya başladı. Gizli tanık ifadesine dayandırılan iddia doğrultusunda Zaman gazetesinin eski sahibi Alaaddin Kaya'dan ek ifade istendi.


Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki


Gizli tanık "Sögüt"ün ifadesine dayandırılan iddiayı Akşam gazetesi haberleştirdi. İddiaya göre, Erdoğan'ın ameliyat olduğu 2012'de suikast girişiminde bulunuldu. Habere göre gizli tanık "Söğüt" ifadesinde şunları anlattı: "Erdoğan ameliyat olmadan bir hafta önceydi. Alaaddin Kaya misafirleriyle Ekonomi gazetesindeki odasındaydı. Kendi aralarında konuşurlarken Kaya, 'Bu sefer bu hastanede bu iş kesinlikle tamam' diyerek ellerini birbirine vurdu ve işin bittiği anlamında işaret yaptı. Karşısındaki kişi de 'inşallah azizim' diyerek gülüştüler."


FETÖ'den talimat: Yerinizde zıplayarak bekleyin


Bunun üzerine FETÖ'nün darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Ankara'da tutuklu bulunan Alaaddin Kaya'ya bu ifade soruldu. Kaya ise, "Böyle bir söyleminin olmadığını, Erdoğan'a ameliyat esnasında suikast yapılma ihtimalini medyadan öğrendiğini ifade etti.


Kaya'nın gazetenin sahibi Arslan, Ahmet Altan ve Mehmet Baransu ile 15 günde bir görüştüklerini ileri süren gizli tanık, "Kaya'nın Arslan'ı arayıp bir haber göndereceğini ve bunu birinci sayfadan gösterişli bir şekilde yayımlamasını istediğine şahit oldum" dedi. Gizli tanık Söğüt, Taraf'ın 2009 yılında ekonomik sıkıntıya girmesinden sonra örgüte ait matbaa firmasının gazeteye satıldığını, bu tarihten sonra gazetenin çizgisinin değiştiğine dikkat çekmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS