Şehit Derik Kaymakamı Sakarya'da son yolculuğuna uğurlandı

Şehit Derik Kaymakamı Sakarya'da son yolculuğuna uğurlandı

PKK'lı teröristlerin el yapımı patlayıcısı ile düzenledikleri saldırıda yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit düşen Mardin'in Derik ilçesi Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle Sakarya'da son yolculuğuna uğurladı. Törende konuşan Erdoğan idam mesajı verdi: "Bununla ilgili kararı Batı veremez, bu kararı biz veririz. Milletimin bu konudaki kararı aslolandır. Dolayısıyla George şöyle demiş, Hans böyle demiş, onlar bizi ilgilendirmiyor. Allah ne demiş? Bizi o ilgilendiriyor."

Mardin'in Derik Kaymakamlığına PKK'lı teröristlerce el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırı sonucu yaralanan ve Gaziantep'te tedavi gördüğü hastanede şehit düşen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk (35), memleketi Sakarya'da son yolculuğuna uğurlandı.


Derik Kaymakamı şehit oldu


Sakarya Valiliğinde tören yapıldı


Safitürk için ilk tören Sakarya Valiliğinde düzenlendi. Safıtürk'ün naaşı, dün getirildiği Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evinde dua edilip helallik alınmasının ardından Sakarya Valiliğine götürüldü. Buradaki törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile askeri erkan, polis ve vatandaşlar katıldı.


Derik Kaymakamlığına saldırı


Katillerinin bulunacağı sözü


Törende, saygı duruşunda bulunuldu ve şehit Safitürk'ün özgeçmişi okundu. Mardin Valisi Yaman, yaptığı konuşmada, meslek hayatındaki en zor konuşmalardan birini yaptığını söyledi. Şehit Safıtürk'ün değerli ve çok çalışkan biri olduğunu belirten Yaman, "Yakışır bir şekilde hem kaymakamlık hem de belediye başkanlığını yürütüyordu. Herkesle beraberdi. Derik son 1 ay içerisinde çok büyük bir mesafe katetti. Terörle mücadelede en başta gelen meslektaşlarımızdan bir tanesiydi. PKK ile mücadelede çok önemli çalışmalar yapıyordu" dedi. Madin Valisi Yaman, şehit Kaymakam Safitürk'ün katillerinin bulunacağı sözünü verdi.


Yüksekova'da 1 şehit


Eşi tabutuna sarıldı: 'Aşkım sana şehitlik çok yakıştı'


Bu sırada tabuta sarılan şehidin eşi Ayşegül Safitürk, "Aşkım sana şehitlik çok yakıştı. Bir kaymakam şehit olacaktı, o sen olmalıydın aşkım. Biliyordum en önde gittin aşkım. Şehit kaymakamım Allah senden razı olsun. Anneciğim göreceğiz, o bizimle, o bizi görüyor bebeğim. O bize şan, şeref bıraktı anneciğim. Bir insan 'Beni kırdı, beni incitti' diyemez. Biri gelsin, vallahi de billahi de yok" diyerek ağıt yaktı.İçişleri Bakanı Soylu ağladı: 'Uzaktan akrabaydık'


Buradaki törende İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuştu. Şehit Kaymakam Safitürk'ün ailesinin ve milletin yüz akı olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Soylu, kendisiyle şehit olmasından 3 gün önce beraber olduklarını anlattı. Soylu, bu sırada gözyaşlarını tutamadı ve şehit kaymakam ile uzaktan akraba olduklarını açıkladı: "Bir bakanla bir kaymakamla o mesafesini hiç unutmam. 'Akrabayız Muhammed Fatih', 'Sağolun Sayın Bakanım."


AB Büyükelçilerine çattı: 'Teröre can suyu veriyorlar'


Daha sonra sözü AB Büyükelçilerine getiren İçişleri Bakanı Soylu, şunları söyledi: "O büyükelçiler HDP'nin grup sıralarına oturduğu zaman içim cız etti. Eyvah dedim. Terör örgütüne can suyu veriyorlar, terör örgütüne cesaret veriyorlar ama bir şeyi hem milletimiz hem dünya çok net anladı. Bugün bu ülkeye ihanet ettikleri için içeride olanlar vekil, o gün koltuklarına oturanlar asildiler. Onlar bu toprakların çocukları değiller. Onlar bu toprakların değil, bu topraklara başka yerlerden talimat verenlerin ve efendilerinin orada adlarına oturuyorlardı."


Terörü bitireceklerini ifade eden Soylu, "Hiç endişe etmeyin. Bu terörü öyle bir bitireceğiz ki Allah şahittir, kimse bir daha ağzına PKK lafını bile alamayacak" şeklinde konuştu.


Cenaze namazını babası kıldırdı


Safitürk'ün naaşı, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş'ın yaptığı duanın ardından cenaze namazının kılınacağı Kalaycı Merkez Camisi'ne götürüldü. Arifiye ilçesinde toprağa verilen şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün cenazesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katıldı. Sakarya müftüsünün buradaki cenaze töreninde helallik istediği şehit kaymakamın cenaze namazını babası Asım Safitürk kıldırdı.Erdoğan konuşma yaptı


Safitürk'ün cenazesi mezarlığa götürülmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir konuşma yaptı. Erdoğan, Safitürk'ün tabutu başında yaptığı konuşmasına besmele çekerek başladı. Kaymakam Safitürk ile kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tanıştığını söyleyen Erdoğan, "Hepimizin emaneti tevdi edeceğimiz yer bellidir. Tekrar rabbimize döneceğiz. Şu anda az önce ifade edildi, biz Muhammed Fatih kardeşimin, ismiyle müsemma, ne denli bu konuda sağlam olduğuna, makamların en yücesi biliyorsunuz şüphesiz peygamberlik, sonra da şehitlik makamı. Ve biliyoruz ki Muhammed kardeşimiz de o şehadet makamına olanlardan. Rabbim bizleri de onlarla haşreylesin" diye konuştu.


Erdoğan: 'Mücadelemizi sürdüreceğiz'


"Bu topraklar sıradan topraklar değil. Bu topraklardan hep şüheda fışkırdı" diyen Erdoğan, İstiklal Marşından dizeler okudu ve şunları söyledi:


"Bu topraklar için bu millet çok şehit verdi. Bu alçaklar, bu ahlaksızlar, bu adiler zannediyorlar ki, Kandil'de şurada, burada alçakça yaptıkları bu suikastlarla bir yere varacaklar. Varamayacaklar. Biz Muhammed Fatih'lerimizin kanını yerde bırakmayacağız. Allahın izniyle bunların kökünü kazıyacağız. Eğer bunların kökünü biz kazıyamazsak bunun hesabını indi ilahide biz veremeyiz. Bizler bu kadro olarak ordumuzla, polisimizle, köy korucularımızla hep birlikte dağ taş demeden bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Yeter ki sevgili kardeşlerim bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeşliğimize gölge düşürmeyelim. Birbirimizi de Allah çin sevelim. Bunu yaptığımız da göreceksiniz bu zafere de kısa zamanda ulaşacağız. Biz, Muhammed Fatih'ler evelallah bitmez diyoruz. Bu ülkede daha çok Muhammed Fatih'ler var, daha çoklarını da inşallah yetiştireceğiz, yetiştirmeye devam edeceğiz. Onlarla beraber de bu yolculuğumuzu da devam ettireceğiz."


Erdoğan'dan idam mesajı


Şehit kaymakamın yakınlarına sabır dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörün sonunu getireceklerini ifade ederek,bu konuda kararlı davrandıklarını dile getirdi. Erdoğan daha sonra sözü idam cezasına getirerek şu ifadeleri kullandı: "Bu konuda ben milletimin hassasiyetini biliyorum. İdamla ilgili konu zaten hükümetin de gündemindedir. Parlamento bu kararı verdikten sonra Cumhurbaşkanı olarak bu kararı ben onaylarım dedim. Ve bununla ilgili kararı Batı veremez, bu kararı biz veririz. Milletimin bu konudaki kararı aslolandır. Zira şahsa karşı işlenmiş suçun affedicisi o şahsın varisleridir, devlet değildir. Bu devlete karşı işlenmiş bir suç değildir. Devlete karşı işlenmiş suçları devlet affedebilir o ayrı mesele. Ama, şahsa karşı olan da tek af yetkisi onun varislerindedir. Dolayısıyla George şöyle demiş, Hans böyle demiş, onlar bizi ilgilendirmiyor. Allah ne demiş? Bizi o ilgilendiriyor."


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS