Şehit pilotun babasından çarpıcı iddialar

Şehit pilotun babasından çarpıcı iddialar

Malatya'da geçen yıl düşen iki RF- 4E tipi uçağın şehit olan 4 pilotundan biri olan Hava Üsteğmen Onur Özkaya'nın ailesi, kontrol merkezinin hatalı komut vermesiyle uçakların düştüğünü iddia etti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na maddi ve manevi tazminat davası açan şehit pilotun emekli hava astsubay babası Cengiz Özkaya, "Uçaklarda radar sistemi yoktu, kontrol merkezinin hatalı komutu üzerine çocuklarımız şehit oldu. Geçmişteki hatalar için, 'verilmiş sadakamız varmış, ucuz atlattık' yaklaşımı olmasaydı, üzerine gidilseydi, bu acı olay yaşanmayacaktı" iddiasında bulundu.

Geçen yıl 24 Şubat'ta, Malatya 7'nci Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu yapmak üzere havalanan RF-4E tipi 2 savaş uçağı Akçadağ İlçesi Ekinciler Mevkii'nde düştü. Kazada Kurmay Pilot Binbaşı Salih Sezer, Hava Pilot Üsteğmen Osman Onur Özkaya, Hava Pilot Üsteğmen Yasin Atalay ile Hava Pilot Üsteğmen Zeynel Özgür Özbahçeci şehit oldu. Şehit pilotlardan, 5 yıllık evli ve 11 aylık bebeği olan Hava Pilot Üsteğmen Onur Özkaya, İzmir'deki törenle toprağa verildi.

Emekli hava astsubay baba kazanın peşini bırakmadı

Havacılığa büyük bir aşkla bağlı olan oğlunun şehit olmasından sonra, kendisi de Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda uzun yıllar uçakların bakımından sorumlu olarak görev yapan ekmeli astsubay Cengiz Özkaya, mücadele başlattı. Oğlunun şehit olduğu uçakları çok iyi bilen Cengiz Özkaya, kazanın peşini bırakmadı. Milli Savunma Bakanlığı nezdinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na, maddi ve manevi tazminat davası açtı, şikayetlerde bulundu.

Kazadan sonra hem ifadesi alınan Cengiz Özkaya'nın şikayeti, hem de kamu davasından dolayı, askeri savcılıkça, kaza günü Malatya 7'nci Ana Jet Üssü'nde görevli personelin ifadeleri alındı. Bu ifadelerin yanı sıra kazayla ilgili eldeki belgeler de, askeri savcılıkça incelemeye alındı. Kaza kırım raporunun da hazırlanmasıyla, 4 pilotun şehit olduğu kazada sorumluluğu bulunanların yargılanacakları öğrenildi.

"Geçmişteki hataların üzerine gidilse, bu ihmal olmayacaktı"

Oğlunun şehit olmasından sonra gelini Miraç Özkaya ve torunu Doruk Özkaya ile kendilerine bir hayat kuran, ortak acılarında birbirlerine destek verip yaşama tutunan emekli hava astsubay Cengiz Özkaya, önemli iddialarda bulundu. Oğlunun silah arkadaşlarıyla şehit olduğu uçaklarda, eski oldukları için radar sisteminin bulunmadığını söyleyen Cengiz Özkaya, "Bu uçakları kullanan pilotlar, kendi radarlarına göre hareket etmiyorlar, çünkü uçaklarda radar sistemi yoktu. Bu uçakları kullanan pilotlar hava üssünde bulunan yaklaşma kontrol merkezinin verdiği talimatlarına göre uçuşlarını gerçekleştiriyorlardı. İnişlerde de, uçaklar pist başına kadar bu merkezin verdiği koordinat bilgilerine göre yapılır. Sonrasında pilot inişi gerçekleştirirdi" dedi.

Yanlış talimat iddiası

Uçuş bölgesindeki tüm coğrafi koşulları, hangi dağ için kaç feette uçmaları gerektiği gibi tüm ayrıntıları pilotlara, kontrol merkezinin vermesi gerektiğini de, ifade eden Cengiz Özkaya, "Önlerindeki radar ekranında, uçakların düştüğü dağı görmelerine rağmen yüksekliklerinin ne kadar olacağı talimatının yanlış verildiğini düşünüyorum. Çünkü pilotlar o zaman radarları olmadığı için bilemezler ne kadar yükseklikte olmaları gerektiğini. Zaten kazadan sonra o yıl Haziran ayında uçuşları bitirilecek olan uçaklar, erken tarihte hurdaya alındı. Onların yerine artık radarları olan F16 uçakları kullanılıyor. Ben kazada ihmal görüyorum. Yaklaşma kontrol merkezi gerekli talimatları doğru verse, bu acı yaşanmayacaktı. Ancak geçmişte yaşanan ve bu tür kazalarla biten küçük ihmaller sonrasında, 'kıl payı kurtulduk', 'verilmiş sadakamız varmış', 'ucuz atlattık' denmeseydi, bu kaza olmayacaktı. Ama demek ki geçmişteki hataların üzerine gidilmemiş" dedi.

Dava başvurularının askeri savcılıkta incelendiğini, avukatları aracılığıyla da gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Cengiz Özkaya, "Biz kazada bir kasıt olduğunu düşünmüyoruz. Zaten öyle bir şey bambaşka olaylara neden olur. Ama bir ihmal olduğu açık. Bu ihmali yapanlar, gerekli cezalı almalılar ki, bundan sonra herkes dikkatli olsun. Bu acılar yaşanmasın" diye konuştu.

Doruk'un babasına hediyesi, hüzünlendirmişti

Bu arada, geçen kurban bayramında, şehit Hava Pilot Üsteğmen Onur Özkaya'nın, Kadifekale Şehitliği'ndeki mezarına, oğlu Doruk Özkaya tarafından bırakılan heykelciğin üzerindeki yazıyı görenler, hüzne boğulmuştu. Doruk Özkaya, şehit babasına duyduğu, sevgi ve özlemi heykelcikteki, 'Dünyanını en değerli babası' yazısıyla göstermişti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS