"Sehven yükleme" davasında gerekçeli karar açıklandı

"Sehven yükleme" davasında gerekçeli karar açıklandı

Ergenekon davasında 16,5 yıl hapisle cezalandırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin telefonuna "sehven yükleme" yapıldığı iddiasıyla yargılanan polis memurunun beraat kararının gerekçesi açıklandı.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi, 28 Kasım'da sonuçlanan davanın
gerekçeli kararını yazdı.


Kararda, el konulan cep telefonunun sanık polis memuruna ulaşıncaya
kadar geçen sürede birçok kez el değiştirdiği belirtildi.


Sanık polis memurunun, kendisine verilen telefonun sim kartındaki bilgilerin yalnızca çıktısını aldığının anlaşıldığı vurgulanan kararda, "Bu nedenlerle, somut olayda sanığın suç işleme kastıyla görevinin gereklerine aykırı
davrandığı söylenemez" ifadesine yer verildi.


Teğmen Çelebi'nin mağduriyetine neden olunduğu iddialarının dosya
kapsamı ile uyuşmadığı aktarılan kararda, şunlar kaydedildi:


"Müştekinin telefonuna, belirtilen 139 adet numaranın yüklendiği hususu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin yargılaması sırasında 30.09.2010
tarihli celsede üye hakimlerden birinin sorduğu soru üzerine ortaya çıkmış, bu tarihe kadar yapılan hiçbir işlemde (tutuklamaya sevk, tutuklama, iddianame) mevzu edilmemiş, buna dayanılmamıştır, aksine katılanın daha birçok irtibatları hakkındaki diğer deliller ve telefon görüşme tutanakları esas alınarak söz konusu işlemler yapıldığı anlaşılmıştır.


Bu nedenle, katılanın telefonuna bir şekilde eklendiği iddia edilen telefon numaraları nedeniyle tutuklandığı ve mağduriyetine neden olunduğu iddiaları, mahkememizce yerinde görülmemiştir. Bu nedenlerle, suçun maddi ve manevi unsuru oluşmadığından, sanığın beraatine karar vermek gerekmiştir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS