Selahattin Demirtaş Yunanistan'da

Selahattin Demirtaş Yunanistan'da

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki temasları çerçevesinde Başbakan Aleksis Çipras ile başbakanlık ofisinde bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği'nin sığınmacı meselesini iyi kavrayamadığını belirterek "Brüksel'dekiler burnunun ucunu görmekten acizler" dedi.

Selahattin Demirtaş ile Başbakan Aleksis Çipras görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü ve basına kapalı yapıldı.
Görüşmeden sonra soruları yanıtlayan Demirtaş, "Son derece dostane bir görüşme oldu. Özellikle Türkiye'de yaşanan gelişmeler, Suriye'de giderek tırmanan savaş ve mülteci akını, Avrupa'nın içinde bulunduğu genel durumla ilgili karşılıklı görüş alışverişi yaptık" ifadesini kullandı.


Demirtaş, Suriye'de barış sağlamak için uluslararası toplumun iyi bir sınav vermediğini belirterek "Suriye'de yaşanan iç savaşın çözümü konusunda maalesef hem Türkiye hükümeti hem de AB üstüne düşen rolü iyi oynamadı" diye konuştu. Türkiye'yi Suriye'de tarafgir davranmakla suçlayan Demirtaş, şöyle devam etti:


"Bugün geldiğimiz noktada artık inkar edilmez bir gerçek. Yıllardır Türkiye'nin sınırında Azez-Halep bölgesinde, hatta Kobani'de, Afrin'de, Tel Abyad'da IŞİD ve benzeri unsurlar bulunduğunda Türkiye hiçbir şekilde rahatsız
olmuyor. Bu AKP hükümetini rahatsız etmiyordu. Ne Davutoğlu, ne Erdoğan IŞİD devlet ilan ettiğinde, halifelik ilan ettiğinde bundan rahatsızlık duyup da biz askeri olarak oraya müdahale ederiz demediler. Dolayısıyla bütün Suriye'nin tamamında IŞİD bir devlet kursa herhalde Davutoğlu IŞİD devletini tanıyacak ilk başbakan olur. Ama Kürtler biraz ilerliyor ve IŞİD'i temizliyor diye neredeyse Türkiye'yi savaşa sokacak noktaya geldiler. Bunlar mezhepçi politikalar, Kürt düşmanlığı ve AKP'nin kendi gizli ajandasının Türkiye toplumuna dayatılmasının
acı faturasıdır."


Türkiye'nin, Suriye'ye muhtemel askeri müdahalesi konusunda "hükümetimiz çok hevesli" ifadesini kullanan Demirtaş, "Konjonktürün ve bölge dengelerinin buna uygun olduğunu düşünmüyorum" dedi. Demirtaş, Avrupa Birliği'nin mülteci meselesini iyi kavrayamadığını vurgulayarak "Mülteciler uzaydan gelmiyor ve canları sıkıldığı için yola çıkmış değiller. Siz Kürt sorunu ve Suriye'deki sorunla ilgilenmezseniz mülteci sorununu çözmeniz imkansızdır. Bu konuda Brüksel'dekiler burnunun ucunu görmekten acizler" ifadesini kullandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS