Selahattin Demirtaş'tan "Devlet içinde IŞİD'i koruyan bir yapı var" iddiası

Selahattin Demirtaş'tan "Devlet içinde IŞİD'i koruyan bir yapı var" iddiası

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "IŞİD'in Türkiye'de devlet içerisinde çok sağlam ilişkileri var. Onları koruyan, kollayan bir yapı var" dedi. Demirtaş, Davutoğlu'nun kendisini özür dilemeye çağırmasını da "Kendisi halktan 'sizi koruyamadık' diye özür dilemesi gereken kişi bizden özür bekliyor. Hayretler içindeyiz. Allah akıl fikir versin ne diyeyim" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmenin ardından açıklama yapan Selahattin Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na görüşme nedeniyle teşekkür etti. Ziyaretin tansiyonun düşürülmesi ve diyalog kanallarının açılması açısından önemli olduğunu ifade ederek, "Umut ediyorum ki bütün siyasetçiler diyalog kanallarını açık t utma konusunda biraz daha cesaretli tutum ortaya koyarlar. Bu sadece partilerimiz açısından değil, toplumun genel bir beklentisidir" dedi.


Toplumun bu kadar acı, göz yaşı ve kana rağmen, umutsuzluğa yer olmadığını bilmesi gerektiğini, siyasetin her şeye rağmen geleceğe dair vizyonu olduğunu bilmesi gerektiğini ifade eden Demirtaş, "Toplumu şiddetten, silahtan, kandan arındıracak arayışın ın, toplumu güven içinde huzur içinde yaşatacak gayretin siyasetin var olduğunun görülmesi lazım" diye konuştu.


Zor günlerden geçildiğini belirten Demirtaş, "Ateş düştüğü yeri daha fazla yakıyor. Atlatmak kolay değil, hepimiz travma yaşıyoruz. Ailelerimiz bu katliamlarda, çatışmalarda, saldırılarda ailelerini kaybeden bütün ailelerimiz, PKK'lıların da, asker polisin de, saldırılarda ölenlerin de bütün ailelerimizin acısı var. Ve bizler 'Bütün bu acılar ortak acılarımızdır. Geride kalanlar bütün yurttaşlar olarak bu acıları haketmiyorlar. Bizler siyasetçiler olarak, bu acıları bir daha yaşamasınlar diye çözüm üretmek zorundayız' duygusunu geliştiremezsek, bu mevkilerde olmamazın hiçbir anlamı olmaz. Dolayısıyla bizler HDP olarak kim diyalogdan yana bir adım atarsa, kendisine doğru on adım atmayı görev olarak biliriz. Bunun için seçildik, bunun için varız. Asla karamsar olmaya gerek yok, geleceğe umutla, barış dolu aydınlık bir geleceği yaratmak için bizler önümüze heyecanla bakmak zorundayız" şeklinde konuştu.


"Barış içinde, diyalogla çözmek isteyen herkese kapımız açık"


Kılıçdaroğlu'nun tutumuna teşekkür eden ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ankara saldırısı sonrasındaki tutumunu eleştiren Demirtaş, şunları söyledi:


"Sayın Başbakanın dışlayıcı, hesap vermekten uzak, suçlayıcı tavrı kesinlikle hükümete hakim olmadıklarını, büyük bir yönetim boşluğu doğduğunu ortaya koydu. Dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu, ana muhalefet lideri olarak muhalefetin sorumluluğunu ortaya koyduğu tutumla, üstlenmiş olması bizler için de takdire şayandır. Biz diyaloga kapalı bir parti değiliz. Bu parti olmanın, siyasetçi olmanın doğasına aykırı olur. Bu tür girişimler partimiz tarafından da sürdürülecek. Sorunları barış içerisinde diyalogla çözmek isteyen herkese de kapımız açık olacak."


Davutoğlu'ndan Ankara saldırısı açıklaması: 'Hem DEAŞ hem PKK'


"Kendisi özür dilemesi gereken kişi bizden özür bekliyor"


Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan ve Başbakan Davutoğlu'nun, "özür dilemesi halinde kendileriyle görüşebileceği" yönündeki açıklaması sorulan Demirtaş, şöyle konuştu:


"Biraz önce ifade ettim ya, bir hükümet boşluğu var, Türkiye şu anda bir geçiş boşluğu yaşıyor. Öyle bir geçici başbakan tarafından yönetiliyor ki ülke kendisi sorumlu olduğunun, özür dilemesi gerekinin kendisi olduğunun farkında değil. Halen daha farkında değil, özrü bizden bekliyor. Bugün itibarıyla 99 cenaze kaldırmış bir partiden özür bekliyor. Çok çok uzaktayız birbirimize, öyle görüyorum. Kendisi toplumdan samimi bir özür dilemeli. 'Koruyamadık sizi. Ankara'ya geldiniz sizi koruyamadık. Başbakanlığa 500 metre ötedeydiniz, Emniyete 1 kilometre ötedeydiniz sizi koruyamadık. Ey halkım, ey milletim sizden özür diliyorum' demesi gereken kişi bizden özür bekliyor. Hayretler içindeyiz. Allah akıl fikir versin ne diyeyim."


Efkan Ala'dan, 'PKK-IŞİD işbirliği' açıklamasına temkinli yaklaşım


"Siyaset soruşturmaya müdahale ediyor"


Başbakan Davutoğlu'nun saldırının "IŞİD ve PKK" tarafından işlendiği yönündeki açıklaması da sorulan Demirtaş, şu değerlendirmeleri yaptı:


"Faillerin Diyarbakır ve Suruç katliam failleriyle bağlantılı olduklarını soruşturmayı yürüten savcı ilk gün bizimle paylaşmıştı. Hem bombanın, hem de bombacının bağlantılı olduğunu ifade etmişti. Hukuka inanan, etkili, adil bir soruşturma yapabilecek savcılar bütün bu katliamların ardındaki güçleri ortaya çıkarabilir, yeter ki siyaset müdahale etmesin. Ama gördüğümüz kadarıyla siyaset soruşturmaya müdahale ediyor. Savcılar bu konuda samimi mi, güçlü mü, kendini rahat hissediyor mu bilemiyorum. Eğer soruşturmayı yürüten savcılar üzerlerinde bir baskı varsa, çıkıp bunu da açıklamalılar. Bugün itibarıyla 99 kişiyi Ankara Garı'nın önünde kaybettik. Hangi hukukçu, savcı bunun üstünün örtülmesine göz yumabilir? Dolayısıyla üzerlerinde baskı varsa, savcılar çıkıp bunu açıklamalılar. Biz toplum olarak hep birlikte savcıların etrafında kenetlenelim."


Erdoğan'dan sert terör eleştirisi


"IŞİD'in Türkiye'de devlet içerisinde çok sağlam ilişkileri var"


Soruşturmanın sağlıklı yürütülmesinin önemine vurgu yapan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Çünkü bu soruşturma sağlıklı yürütülürse Ankara'dan Antep'e kadar, Halep'ten, Rakka'dan İstanbul'a kadar bağlantılar ortaya çıkartılacaktır. Devlet içinden kimden güç, destek aldıkları, kimler kendilerine kolaylık sağladı, silah verdi, para verdi, bunların hepsi ortaya çıkar. Ayrıca, siyasetçilerle bağlantısı ortaya çıkar. O nedenle, 'arkasında şu var bu var', Başbakanın soruşturmayı yönlendirmesine, sulandırmasına kimsenin izin vermemesi lazım. Nereden gelmiş olursa olsunlar siyasi sorumluluk hükümettedir, hukuki sorumluluk da bütün bu bağlantıları kuran, görevi yetkisi ne olursa olsun devlet içindeki herkestedir. Emniyet Müdürü, Vali, istihbaratçı, bakan kim olursa olsun. Görünen o ki, çok sağlam ilişkileri var. IŞİD'in Türkiye'de devlet içerisinde çok sağlam ilişkileri var. Onları koruyan, kollayan bir yapı var. Sayın Davutoğlu buna ne kadar hakim bilemiyorum. Ben Sayın Davutoğlu'nun bu katliamı oturup planladığını falan ima etmedim, iddia da etmedik. 'Hükümet, Bakanlar Kurulu toplandı da bu kararı aldı' demedik. Ama devlet içerisinden bunu yapanlar var. 'Devlet bunu yaptı' derken, bilerek, daha önceki katliamlardaki üstünü örtme çabasını da görerek konuşuyoruz."


Hanefi Avcı: 'IŞİD ile PKK'nın anlaşması makul değildir'


Başbakana, "Nereden biliyorsun?" sorusu


Başbakan Davutoğlu'na eleştirilerini sürdüren Demirtaş, "Şimdi Sayın Davutoğlu'nun 'Hayır, asla devletin hiçbir zaafiyeti yoktur' demesi bizi daha da şüphelendiriyor. Sen hangi soruşturmaya dayanarak, 'Devletin bu işte dahli yoktur, sütten çıkmış ak kaşıktır' diyorsun? Daha soruşturma bitmedi, başlamadı bile doğru dürüst. Bir Başbakan olarak arkasındaki örgütleri, devletin dahlinin olmadığını nereden biliyorsun? İşte bu şüphelerimizi artırıyor. Olayın üstünün örtülmeye çalışıldığı konusunda önceki deneyimlerimize dayanarak kuşkuluyuz, kuşkularımızda da haklıyız" dedi.


Olivier Roy: 'IŞİD ile gerçekten mücadele eden devlet yok'


"Sizin bilginiz vardı"


"Biz olayın tüm yönleriyle ortaya çıkarılamayacağı konusunda maalesef ki ciddi bir inanca sahibiz" diyen Demirtaş, "Suriye'den gelmiş olabilirler fakat Suriye'ye nasıl gittiler?" sorusunu yöneltti. İktidara yönelik soru ve eleştirini sürdüren Demirtaş, şöyle konuştu:


"Sizin bilginiz vardı, aileler size şikayet ettiler, çocuklarının getirilmesini istediler ama siz bunları hep kolladınız, korudunuz. 'Öfkeli çocuklar' dediniz bunlara, terör örgütü olarak görmediniz, tehlike olarak görmediniz. Şimdi Suriye'den buraya kadar gelerek, Ankara'nın meydanında bomba patlatabiliyorlarsa her halde bunun sorumlusu onlara Antep'ten buraya getiren otobüs şoförü değildir. Kimi sorumlu tutacağız? Neredeyse 'HDP yaptı' diyorlar, 'HDP özür dilesin' noktasına geldik. Düşünebiliyor musunuz bir katliam bu kadar ters yüz edilebilir, bu kadar pişkin davranabilir bir siyasi sorumlu. Bir Başbakan ancak bu kadar pişkin davranabilir. Katliamdan 4-5 gün sonra 'Demirtaş özür dilesin' noktasına geldik. Üzüntü verici ama umutsuz olmaya gerek yok."


Bahçeli: 'Asıl istifa etmesi gereken hükümettir'


Saygı duruşuna tribünlerden ıslık ve tekbirli karşılık


"Toplum olmanın kıymetini bilemeyecek kadar körleşmişler"


Demirtaş, "Acılarımızı hep birlikte paylaşalım, ortaklaştıralım" diyerek, "Acılarımızı ortaklaştıralım noktasında duyarsız, ırkçı davranan, acılarla alay eden, yuhalayan kesimleri de Allah'a hava edelim. Onlar bir toplum olmanın kıymetini bilmeyecek kadar körleşmiş durumdalar. Bunu da iktidarın söylemi maalesef bu hale getirdi. Biz göğsünün içerisinde bir insan kalbi ve o kalbin içerisinde de vicdan taşıyan herkesle kardeşiz. Bizi bir araya getiren şey de odur. Bunun etrafında kenetleneceğiz, bu zor günleri hep birlikte aktaracağız" şeklinde konuştu.


Demirtaş, Leyla Zana'nın Cumhurbaşkanının muhalefet liderlerini toplantıya çağırması yönünde yaptığı açıklamayı da barış adına yaptığı kişisel bir çağrı olarak yaptığını, partilerinin çağrısı olmadığını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS